1p
A Türkmenisztán és Kína között épült Közép-Ázsia-Kína gázvezeték teljesen átalakítja a gázbiznisz megszokott sémáit, csapást jelent a kínai piacra törekvő Gazpromnak
A Türkmenisztán és Kína között épült Közép-Ázsia-Kína gázvezeték, amelyen hétfőn indították meg a földgázt, Oroszországot elkerülve, teljesen átalakítja a gázbiznisz megszokott sémáit a volt Szovjetunió területén, és csapást jelent a kínai piacra törekvő Gazpromnak - vélekedett hétfői kommentárjában a Komszomolszkaja Pravda című orosz lap.

Az esemény jelentősége, hogy Türkmenisztán gázára új stratégiai vásárlót szerzett, amely érdekelt az új importcsatornák kiépítésében. Az új vezetéken szállítandó gáz mennyisége jelentős mértékben meghaladja azokat a tételeket, amelyeket eddig Türkmenisztán Irán északi vidékeire exportált.
   
Az új helyzet sérti a Gazprom érdekeit - írta a lap. "El kell ismerni, hogy a türkmenisztáni gáz a következő években jelentős űrt tölt majd be a kínai piacon, ahová a Gazprom is törekszik, s ez kétségtelenül hatással lesz majd az orosz szállításokra." 
   
A Gazprom az Altaj vezetéken szándékozott Kínának gázt eladni, s ha a vezeték megépült volna, az orosz monopólium elsőként lépett volna a kínai piacra, és a Gazprom számára lehetővé tette volna, hogy tovább vásárolja a türkmenisztáni gázt, s akár Kínába küldje, amely esetben esetleg fel sem merült volna a Közép-Ázsiából Kínába vezető, Oroszországot elkerülő vezeték építésének szükségessége.
   
Az Altaj azonban máig csak projekt, számos szakértő szerint azért, mert a vezeték kérdésében nem volt egyetértés a Gazpromon belül, s ez talán még a kínai féllel folytatott tárgyalások hatékonyságát is befolyásolta. Még az orosz kormány is latba vetette súlyát, s ennek nyomán a Gazprom kínai partnerével az idén novemberben keretmegállapodást írt alá a gázszállításokról.

A vezeték beindítása várhatóan negatív hatással lesz a felújított orosz-kínai tárgyalásokra, de a Gazprom Türkmenisztánnal folyó tárgyalásaira is. Oroszország ugyanis korábban szerződést kötött Türkmenisztánnal a teljes gázkitermelés átvételére - amelynek jelentős részét Ukrajnába szállította volna a Gazprom -, legutóbb azonban már európai árakon volt kénytelen vásárolni a  gázt, mivel a Nabucco vezeték tervezetének ismeretében Türkmenisztán megemelte árait. Így tekintettel az ukrajnai szállításokért kapott kedvezményes árakra az üzlet erősen ráfizetésessé vált.
   
Tavasszal előbb egy kisebb robbanás miatt leállt a szállítás, de a károkat napok alatt helyrehozták, addigra azonban kiderült, hogy a Gazprom csökkentette az átvételt több mint 90 százalékkal az európai kereslet csökkenésére hivatkozva, majd a türkmén fél teljesen leállította a szállítást. A Gazprom azzal érvelt, hogy újra kell tárgyalni a szerződéseket, s vagy kevesebb gázt vesz át, vagy az árak csökkennek. Jelenleg egy ideje tárgyalások folynak a szállítások felújításáról, Dmitrij Medvegyev orosz elnök egy látogatása alkalmából be is jelentették, hogy az elvi megállapodás megszületett, időpontról azonban még nem esett szó.
   
A lap sajnálatosnak minősítette, hogy miközben a kőolaj kínai szállítását sikerült megoldani, elmulasztották a nyugat-szibériai gáznak az európai piaccal szemben alternatívát nyújtó Kínába szállításának megoldását. Pedig az Altaj projektnek az orosz vezetés már 2006-ban prioritást biztosított, és idén az év elején, amikor az európai kereslet közel 50 százalékkal csökkent, nyilvánvalóvá vált, hogy az egyoldalú európai orientáció sérülékennyé teszi a Gazpromot. A monopólium ezt fel is ismerte, és felújította a tárgyalásokat kínai partnereivel, de elkésett - írta a Komszomolszkaja Pravda.

Két év alatt megépítették a "kínai Nabuccót"
Környezeti szempontból vizsgálják a Nabucco-t
Francia segítség a Déli Áramlatnak és a Ladának
A Nabucco nem kér az iráni gázból

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG