1p
Az üzemanyagárak vártnál nagyobb emelkedése húzta fel az inflációt decemberben - vélekedtek egybehangzóan az MTI által megkérdezett elemzők
Az üzemanyagárak vártnál nagyobb emelkedése húzta fel az inflációt decemberben - vélekedtek egybehangzóan az MTI által megkérdezett elemzők, akiknek ugyanakkor megoszlik a véleménye arról, hogy a vártnál kissé magasabb infláció mennyire indokol egy újabb jegybanki kamatemelést januárban.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a fogyasztói árak 2010-ben átlagosan 4,9 százalékkal emelkedtek, decemberben 4,7 százalékkal voltak magasabbak, mint 2009 decemberében és 0,4 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest.

Az elemzők decemberre 4,4 százalékos inflációt vártak, míg az éves átlagos mutatóra 4,9 százalékot prognosztizáltak.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője kifejtette: decemberre 4,6 százalékos inflációt vártak, azonban az üzemanyagárak a vártnál jobban nőttek, míg az élelmiszer- és hatósági árak lefelé húzták az inflációt.

Az elemző szerint az infláció növekedése megalapozhat egy újabb jegybanki kamatemelést. Januárban már lassuló, 4,3 százalékos inflációval lehet számolni - mondta, hozzátéve, hogy az élelmiszer infláció magas lehet, míg az üzemanyagárakban a tavalyi magas bázis miatt jelentős csökkenés is bekövetkezhet.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője is úgy vélekedett, hogy a várakozáson felüli decemberi infláció az üzemanyagárak meredek emelkedésének tudható be.

Hozzátette: a pénzromlás ütemén nem érződik "keresletoldali" nyomás, hiszen azt csak olyan termékek húzták fel, amelyeknek a jegybank monetáris döntéseiben kisebb szerep jut. Úgy vélekedett: ennek ellenére a vártnál magasabb infláció arra sarkalhatja a monetáris tanácsot, hogy a kamatemelés mellett döntsön januárban vagy februárban.

Az elemző szerint ugyanis kissé zavarkeltő lenne, ha a tanács megállna az elindított kamatemelési sorozatában. Leszögezte: a kamatemelés várhatóan februártól, a monetáris tanács összetételének változásakor be is fejeződik.

Suppan Gergely közölte: a megjelent adatokból kitűnik, hogy az elemzői várakozásokhoz képest vélhetően magasabban alakul majd az inflációs pálya 2011-ben is. Kondrát Zsolthoz hasonlóan arra számít, hogy januárban a pénzromlás üteme  4,3 százalékra lassul. Ennek indokaként felhívta a figyelmet, hogy januárban kiesik egy tavaly még meglévő jövedékiadó-hatás.

Úgy vélekedett: az infláció tavaly decemberben elérte a csúcsot és innen újra visszaesik; az év második felétől pedig újra tovább eshet részben bázis hatások miatt.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint bár a decemberi infláció kissé magasabb lett az általa várt 4,5 százaléknál, ugyanakkor az élelmiszerárak vártnál kisebb, 0,6 százalékos emelkedése ellensúlyozta az üzemanyagárak jelentős növekedését.

A szakértő szerint önmagában ez, a vártnál kissé magasabb inflációs adat újabb kamatemelést indokolhat a monetáris tanács január 24-i kamatdöntő ülésén, figyelembe véve a Magyar Nemzeti Bank inflációs célkövető monetáris politikáját.

Hozzáfűzte ugyanakkor: a kamatdöntést tágabb kontextusban az határozza meg, hogy hogyan alakul Magyarország kockázati profilja, piaci megítélése a kamatdöntésig, ez pedig a jelenlegi nyilatkozatok, CDS-felárak és devizaárfolyamok alapján pozitívnak tűnik, ami nem feltétlenül indokol kamatemelést.

Török Zoltán emlékeztetett arra is, hogy Csáki Csaba, a monetáris tanács tagja a héten arra célzott, hogy várhatóan nem változik a jegybanki alapkamat januárban az egymást követő két emelés után, mivel a monetáris tanács tagjai nem akarnak "masszív vagy hosszú távú" szigorítási ciklust.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG