A közös európai fizetőeszköz bevezetésének időpontjáról csak akkor érdemes beszélni, ha már hitelt érdemlően meg lehet ezt tenni - felelte az újságíró kérdésére Bajnai Gordon. Magyarország jó úton van afelé, hogy a térségben először vezesse be az eurót, de azelőtt még növelni kell az ország versenyképességét, strukturális problémákat kell megoldani és költségvetési szigort megvalósítani. Hiba volna a csatlakozást elsietni , de ha a következő kormány "szorosan ezen az úton marad", négy éven belül lehetséges az euró bevezetése - vélekedett.
A kormányfő szerint az az ellenzéki állítás, hogy az MSZP-kormány sok reformintézkedése szükségtelen, csak választási retorika. Elsősorban azért, mert Magyarországnak az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodások miatt nincs sok mozgástere. Másodsorban az országnak teljesítenie kell a költségvetési hiányra vonatkozó uniós előírásokat, ha nem akarja veszélyeztetni a strukturális és felzárkóztató alapokhoz való hozzáférést és harmadsorban figyelembe kell venni, hogy több százezren vettek fel devizahitelt. Végül azért is, mert a kormány intézkedéseinek köszönhetően 2011-re 3-4 százalékos gazdasági növekedés várható.
"Reálisnak" nevezte Lengyelország 2015-ös euróövezeti csatlakozását a lengyel pénzügyminiszter. Jacek Rostowski ezzel megerősítette Donald Tusk kormányfő múlt pénteki értékelését. Donald Tusk hónapok óta először utalt új céldátumra azt követően, hogy a korábban kitűzött, 2012-es csatlakozási tervet a gazdasági válság miatt le kellett mondani. |
Bajnai Gordon megismételte, hogy nem jelölteti magát miniszterelnöknek a következő választásokon. A jelenlegi ellenzék várható választási győzelmével kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt: fontos, hogy bárki nyer is, "középen politizáljon" és ne a szélsőjobboldalon. "Ebben nem lehet kompromisszumot kötni" - tette hozzá.
Magyarország és a térség többi országa a fasiszta korszak után szovjet megszállás alá került, nem volt idő feldolgozni a történelmet vagy azokat a bűncselekményeket, amelyeket állampolgárai a fasizmus alatt elkövettek - mondta a szélsőségesség gyökereiről.
A szlovák-magyar viszonyról szólva emlékeztetett arra, hogy az EBESZ kisebbségi főbiztosa ajánlásokat tett Szlovákiának a nyelvtörvénnyel kapcsolatban. Mint mondta: ő ezeknek eddig semmi eredményét nem látja.
Mesterházy: itt az őszinte beszéd ideje
Bajnai beszámolna a kormányfőjelölteknek
Bajnai: még többen maradnak munka nélkül
Bajnai: bárki is jön, nem tud változtatni
MTI