1p
Leállhatnak az amerikai kormányzat egyes intézményei, amennyiben a Fehér Ház és a kongresszus péntekig nem tud megállapodni az érvényben lévő költségvetés csökkentéséről
Leállhatnak az amerikai szövetségi kormányzat egyes intézményei, amennyiben a Fehér Ház és a kongresszus - amelyben a képviselőház vezetése a republikánusok kezén van - péntek estig nem tud megállapodni az érvényben lévő költségvetés csökkentéséről.

Hasonlóra 15 éve, a demokrata Bill Clinton és akkor teljes egészében republikánus ellenőrzés alatt álló törvényhozás szembenállása óta nem volt példa. A republikánusok, akiknek a tavaly novemberi félidős választások során egyebek mellett a költségvetési szigor követelésével sikerült elhódítaniuk a szövetségi alsóházat, 40 milliárd dolláros megszorítást szeretnének kicsikarni. A demokraták eddig csak egy 33 milliárdos lefaragásba mentek bele.

A kormányzat "lezárását" - vagyis a létfontosságúnak nem tekintett szövetségi intézmények munkájának felfüggesztését - az idén eddig két ideiglenes kompromisszummal sikerült áthidalni, amelyek során a demokraták több milliárdos megszorításokba egyeztek bele. A republikánusok által szorgalmazott megszorítások nagy része a szociális kiadásokra vonatkozik, ami tiltakozást váltott ki a "legelesettebb amerikaiak" védelmére hivatkozó demokraták részéről.

Miután kedden a Fehér Házban az elnök, valamint Harry Reid, a szenátus, és John Boehner, a képviselőház elnöke részvételével nem sikerült egyezségre jutni, Barack Obama szerdára egy hasonló egyeztetést hívott össze. A nap folyamán a kongresszus vezetők közötti alkudozás újrakezdődött, s Obama telefonon tárgyalt Boehnerrel.

Amennyiben péntek éjfélig nem születik megállapodás, akkor a létfontosságúnak tekintett intézmények - így a Fehér Ház, a kongresszus, a hadsereg, a rendőrség, a hírszerzés, a szövetségi bíróságok, a légi irányítás és a más forrásokból finanszírozott posta - kivételével leállhat a szövetségi szervek munkája. A mintegy 4 millió szövetségi alkalmazott egynegyede nem kap majd fizetést (és nem végezhet önkéntes munkát sem). Az oktatási, a környezetvédelmi és a városfejlesztési tárca dolgozónak nagy része ideiglenesen munka nélkül marad. Bezárhat például a híres washingtoni Smithsonian múzeum-együttes is.

Az idei büdzsével kapcsolatos politikai csatározások a jelek szerint csak az előszelét jelentik egy hosszú gazdaságfilozófiai háborúnak. Szerdán a képviselőházi republikánusok benyújtották az október 1-jével kezdődő 2012-es amerikai költségvetési évre vonatkozó büdzséjavaslatukat, valamint a következő évtizedekre vonatkozó gazdaságstratégiai elképzeléseiket, amelyek az állami szerepvállalás jelentős visszaszorításával számolnak.    A Paul Ryan költségvetési házbizottsági elnök nevével fémjelzett csomag a szövetségi költségvetést a GDP-hez viszonyított arányát az 1949-es szinte szorítaná vissza.

A Ryan-csomag, amely vélhetően a 2012-es elnökválasztási kampány egyik fő témája lesz, a következő tíz évre 40 ezer milliárd dollárban maximálná az amerikai költségvetést, amely 6.200 milliárd dollárral kevesebb az Obama által előterjesztett elképzelésnél. A program az elnök által meghirdetett egészségbiztosítási csomag visszavonásával és a szociális kiadások visszafogásával, a nyugdíjkorhatár 67 évre való felemelésével, egyes állami ellátások privatizálásával , a közintézmények áramvonalasításával, valamint a lakosság és a szövetségi államok fokozottabb önerőre támaszkodásával számol.

A jövő évre 3.500 milliárd dollárban szabná meg költségvetés plafonját, 1.000 milliárd dollárosnál valamivel alacsonyabb államháztartási hiány mellett. Ryan az éves hiányt 10 éven belül 400 milliárd dollárra szeretné leszorítani, s a deficitet 30 éven belül számolná fel teljesen. Az államadósság csökkentése csak 2040-ban kezdődne meg.    A csökkenő deficit mellett az államadósság abszolút mértékben tovább növekedne, de a növekvő gazdasághoz képest zsugorodna az aránya. Az amerikai államadósság jövőre Paul Ryan szerint 16 ezer milliárd, 2021-ben pedig 23 ezer milliárd dollár lesz.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG