Belehúztak a bíróságok: egy éven belül elbírálják a gazdasági ügyeket
Az LB elnöke a Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, illetve Petykó Zoltánnal, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnökével folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón beszélt erről. Kiemelte, hogy évekkel ezelőtt a külföldi befektetők körében végzett reprezentatív felmérés még azt mutatta, hogy nagy problémát okoznak a jogorvoslati nehézségek és jelentős gond a perek elhúzódása.
Lomnici Zoltán kitért arra is, hogy hasonlóan gyorsan, jól teljesítenek az ítélőtáblák is, csupán a Debreceni Ítélőtáblánál van még 3 százaléknyi egy éven túl húzódó gazdasági per, egyébként fél esztendőnél nem nyúlnak tovább az eljárások. Több probléma akad viszont az elsőfokú bíróságoknál, a Fővárosi és Pest Megyei Bíróságokon van a legtöbb hátralék, az előbbinél van még három éve folyó per is, ami a 2004 előtti időszakra volt országosan jellemző.
A Legfelsőbb Bíróság elnöke ennek okát elsősorban abban látta, hogy 9 ezer felszámolási per van a bíróság előtt, és a fizetésképtelenség megállapítása után nincs elegendő igazságszolgáltatási eszköz arra nézve, hogy gyorsabbak legyenek a felszámolási eljárások.
A kamarákkal való együttműködés kapcsán Lomnici Zoltán arra is lát lehetőséget, hogy a politikai döntéshozók elé terjesszenek törvénymódosítási javaslatokat. A jövő évi költségvetésben, a pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélések után, Lomnici Zoltán növekedésre számít az igazságügyi kiadásokban és a bérfejlesztésben is.
A bírósági elnök elismerően szólt viszont a gazdasági bírák technikai ellátásáról, ugyanis az év végéig minden bírónak lesz számítógépe, és gazdasági szoftverprogramok is lesznek, amelyek nélkül lehetetlen lenne a néhány óra alatti szélbejegyzés. Lomnici Zoltán ezekben a kérdésekben és az elhelyezés, illetve a létszámfejlesztés esetében is számít megpályázott európai uniós támogatásokra.
Internetre kerülnek az ítélőtáblák ítéletei
E-bíróság: az élet pár éven belül egyszerűsödik?
MTI