A válság hatására 2009-ben egyértelmű visszaesés jellemezte a biztosítási szektort. A gazdasági kilátások 2010-re sem kecsegtetőbbek, ezért a biztosítási szakma számára is csak óvatos bizakodásra adhatnak okot azok a folyamatok, amelyek a piac lassú magához téréséhez vezethetnek. Az életbiztosítások iránti keresletet a megszűnő adókedvezmény hátrányosan érinti, de 2009. második felében már a visszatérő bizalom jelei látszottak ebben a szegmensben. A nem-életbiztosítások terén az újra erőre kapó ingatlanpiac és gépkocsi kereskedelem hozhatna pozitív változást az előző évhez képest – hangzik a K&H Biztosító piaci előrejelzése 2010-re.
A hitelszűkét a biztosítási piac is megérzi
A biztosítótársaságok számára vezető nem-életbiztosítási termékek értékesítése jelentősen függ az ingatlanpiac és gépkocsi kereskedelem helyzetétől, a hitelfelvételi lehetőségektől. Mivel 2010-re egyik területen sem jeleznek előre gyors fellendülést, az ezzel párhuzamosan mozgó lakás- és autóbiztosításoknál sem várható az idei évhez képest jelentős növekedés. Mindez tovább élesedő versenyt eredményez a biztosítók körében. A csökkenő biztosítási díjakkal szemben a lakásbiztosítások terén növekszik a káresetek száma és a kárköltség nagysága is – gondoljunk csak az elmúlt időszak jelentős viharkáraira –, ami folyamatosan rontja a biztosítók eredményességét.
Kgfb: a nagy áresés miatt nem lesz pénz a kárrendezésre?
Helyzet a globális piacon A természet is a biztosítóknak kedvezett |
A vállalkozások vagyonbiztosításai terén még vannak tartalékok, hiszen például a kis- és középvállalkozások körében még mindig jóval a nyugat-európai átlag alatt marad a biztosítással rendelkező cégek száma. A továbbra is nehéz gazdasági helyzet azonban nem kedvez a biztosításkötési hajlandóságnak.
Mivel az autótulajdonosok többségének továbbra is a naptári év fordulóján jár le a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződése, 2010-ben még hasonló kampány várható, mint a korábbi években. Kaszab Attila szerint azonban elérkezett az a pont, amikor a folyamatos veszteségtermelés mellett az egyébként is nyomott árak nem csökkenhetnek tovább ebben az üzletágban. A kárrendezés színvonalában azonban mindezek ellenére nem várható minőségbeli visszaesés, hiszen egyetlen biztosítónak sem érdeke jó hírnevének aláásása, és a felügyeleti szervek is szigorúan lépnek fel ezen a téren.
Ellentétes hatások
Mi változott? Megszűnik az életbiztosítások adókedvezménye |
A biztosító prognózisa szerint az egyszeri díjas életbiztosítási termékek következő évét ez a két jelentős, ám ellentétes hatás határozza meg oly módon, hogy ebben a piaci szegmensben stagnálás várható.
A rendszeres díjas termékeknél a folyamatok hasonlóak, ám itt a díjbevétel növekedés csak késleltetve jelentkezik. A válságot megelőzően ez a szegmens évről évre két számjegyű növekedést mutatott, ám a 2009-es év korábbitól elmaradó új értékesítési volumenei és a várhatóan stagnáló új értékesítések miatt e termékcsoport díjbevétele még 2010-ben sem éri el a 2008-as szintet.
„Összességében elmondható, hogy az életbiztosítási piac túllendült a holtponton, de a díjbevételek 2010-ben a 2009-ben elért szint körül alakulnak. A visszavásárlások aránya már visszatért a korábbi szintre, és véleményem szerint meg is marad itt. Az életbiztosítási szektor által kezelt vagyon tovább nő, ennek mértéke nagyban függ a tőkepiacok 2010. évi teljesítményétől.” – mondta el Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítási üzletágának vezetője.
Ár helyett minőség?
A megváltozott jogszabályi háttér miatt a termékfejlesztésre kerül a hangsúly, és a biztosítók olyan életbiztosítási termékeket hoznak létre, amelyek az új működési környezetben is vonzó megoldást nyújtanak az ügyfeleknek. E termékek segítségével legkésőbb 2012-re, de talán már 2011-re a biztosítási szektor újra el fogja érni a válság előtti utolsó év, 2007 díjbevételi szintjét.
Sólyomnak nem tetszik a magánnyugdíj-törvény
Jó évük volt a nagy biztosítóknak
Kötelező: márciusig a rendőr nem büntethet
Téli veszélyek: biztosan van biztosítása?
Érdemes biztosítást kötni a műszaki cikkekre
Szükség lenne a gyorsított kárrendezésre?
Privátbankár