Stabilizálódó árfolyam, csökkenő kamatok, elfogadott költségvetés, ezek a jelenlegi gazdasági helyzet fő jellemzői - írta a Washingtonban tartózkodó Bajnai Gordon miniszterelnök a konferenciának küldött üzenetében, amelyet Czakó Borbála, a szervező, Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) elnöke olvasott fel.
A vitát vezető Bokros Lajos és Stumpf István eltérően értékelték a kormány teljesítményét. "A Bajnai-kormány jó munkát végzett, mert az államcsődtől elrántotta az országot" - jelentette ki Bokros Lajos. Az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter szerint van ok óvatos optimizmusra, a jövő évi költségvetés megalapozott, azt átvilágította az IMF, az Európai Bizottság és a Költségvetési Tanács is. Stumpf István a veszélyekre hívta fel a figyelmet, amelyet az állami vállalatok adóssága jelent a költségvetés számára. A Századvég Alapítvány elnöke szerint új államfelfogásra van szükség, amely erős, hatékony, intelligens lesz. Rögzítette azt is, hogy a jelenlegi kormánynak működőképesen kell átadnia az országot a következőnek.
Így alakít kormányt Orbán Viktor |
A veszteséges állami vállatokat, BKV, MÁV, először fenntartható pályára kell állítani, s csak azután lehet az adósságukat konszolidálni - jelezte Oszkó, amelyhez kapcsolódva Veres János megjegyezte: a BKV önkormányzati cég.
Strauss-Kahn: akármit is mond a Fidesz, egy út van |
Simor már a távolabbi jövőbe tekint A fiskális politika végső célja középtávon nem a 3 százalék körüli hiány stabilizálása, hanem a kiegyensúlyozott költségvetés, az egyensúlyban lévő államháztartás megvalósítása - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke pénteken Budapesten, a Pénzügyi Csúcstalálkozón. |
Veres János figyelmeztetett, rossz üzenet, ha az ellenzék 2010-re már most hét százalékos államháztartási hiányt vizionál annak érdekében, hogy "olcsó populizmussal fedezetet teremthessen az ígérgetéseknek és visszahozza az ígérgetési licitet".
Most esélyt kaptunk?
A konferencián felszólalt a jegybank elnöke, Simor András is, aki kiemelte: 2006 óta erőteljes fiskális kiigazítás történik Magyarországon, azonban ezt gyakran rossz szerkezetben valósította meg a kormányzat. Az államadósság mértéke regionális összehasonlításban is nagyon jelentős, emiatt magas a finanszírozási igény, az ország külső megítélése miatt korábban igen jelentős kockázati felárat érvényesítettek a befektetők az állampapíroknál.
A magas kockázati felár következtében az államadósság finanszírozása is jelentős költséggel jár, és a magas államadósság miatt a válság kibontakozása idején a magyar kormány nem tudott anticiklikus gazdaságpolitikát folytatni. Hangsúlyozta: "Most megvan az esély arra, hogy 2010 olyan választási év legyen, amelyben nem ugrik meg az államháztartási hiány".
Végezetül kiemelte: bár a költségvetés ciklikusan kiigazított egyenlege jelenleg kedvező, a növekedés jövőbeli beindulásából származó bevételeket a pozitív folyamatok fenntartása érdekében nem szabad elkölteni, a kormánynak a jövőben is szigorú fiskális politikát kell folytatnia, és egyensúlyban lévő államháztartásra kell törekednie.
Százmilliárdos meglepetés érheti a PM-et
Oszkó: a jövő évi az első civilizált költségvetés
Büdzsé: megdicsérték magukat az igennel szavazók
Egy nagy kérdőjellel fogadták el a költségvetést
Bajnai: aki felrúgja a büdzsét, a jövőt árulja el
Csőd nélkül éllovasok: hozzászoktunk a válsághoz
MTI, Privátbankár