.jpg)
A Valenciában bemutatott dokumentum leszögezi: a légkört alkotó rendszerek vitathatatlanul változóban vannak. Ezt bizonyítja a levegő és az óceánok mérhető melegedése, a sarkvidékek és a magas hegyek jég- és hórétegének az olvadása, valamint a tengerszint emelkedése.
A jelentés rámutat: a legújabb kutatások fokozták az attól érzett aggodalmakat, hogy a légkör változását leginkább a szegények és az idősek fogják megszenvedni. Földünkön terjedni fog az éhezés és a különböző betegségek. A szárazság, az áradások és hőhullámok bolygónk legszegényebb térségeit fogják sújtani, miközben egyre több állat- és növényfaj tűnik el végleg a Földről.
A dokumentum képezi majd a tudományos alapját a jövő hónapban Bali szigetén kezdődő ENSZ-értekezletnek, amelynek témája a Föld légkörének megóvása, a kiotói jegyzőkönyv hatálya (2012) után foganatosítandó lépések lesznek. A főtitkár szerint a 130 állam küldöttei által Valenciában elfogadott jelentés megteremti a "lehetőséget a valódi áttörésre: egyetértést olyan tárgyalások megkezdéséről, amelyeknek eredményeként átfogó, minden nemzetre kiterjedő egyezmény születhet a Föld légköréről".
Ban nemrég Föld körüli utat tett, és saját szemével látta a melegedés hatására az Antarktiszról leváló hatalmas jégtömböket, a chilei Torres del Paine olvadó gleccsereit, a globális fölmelegedés következtében "fuldokló" Amazonas menti esőerdőt.
"Megszégyenülten jöttem ide, miután láttam néhányat bolygónk legértékesebb kincsei közül - olyan kincseket, amelyeket önkezével fenyeget az emberiség" - fogalmazott a világszervezet főtitkára, hozzátéve: a látottak "olyan borzasztóak, akár egy tudományos-fantasztikus film. Illetve még annál is borzasztóbbak, mert valódiak".
Gázos hurrikánok: újabb pofon az emberiségnek
Tuti biznisz: fektessen be a klímaváltozásba!
Válságba sodorhatja a divatot az időjárás
Sólyom: a klímavédelemben az EU mutasson példát
Ne egyen húst: növeli a gázkibocsátást
MTI