.jpg)
Az elnök szerint az amerikaiak kongresszusi vezetőiktől várják a cselekvést, de sok kérdésben sajnos csak halogatást látnak. Szerinte a törvényhozásnak jóvá kellene hagynia új olajfinomítók építését, hogy növelni lehessen az üzemanyagkészleteket. A honatyáknak ezenkívül lehetővé kellene tenniük az olajkészletek utáni további kutatásokat Alaszkában, támogatniuk kellene atomerőművek építését, és meg kellene reformálniuk az agrárszabályozást.
Bush szerint a kongresszusnak törvényt kellene hozni a szövetségi ingatlanügyi hatóság korszerűsítéséről is, és engedélyezni kellene, hogy az állami ingatlanügynökségek adómentes kötvényeket bocsáthassanak ki a nem elsőrendű hitelek újrafinanszírozására.
Az elnök szerint az amerikaiak felelősségteljes cselekvést várnak vezetőiktől. Mint mondta, az általa említett kéréseknek a teljesítése nem lehet nagy kérés még az elnökválasztás évében sem.
Bush arról is beszélt, hogy nyitott minden ésszerű gazdasági javaslatra, egyebek között a John McCain és Hillary Clinton szenátorok által támogatott kezdeményezésre, amely szerint nyáron fel kellene függeszteni a benzint és gázolajat terhelő adókat. Az amerikai elnök szerint a magas olajárakat az okozza, hogy a globális olajtermelés nem tart lépést a kereslettel.
Kedden a nap végén az amerikai határidős nyersolajjal hordónként 115,80 dolláron kereskedtek a New York-i szabadpiacon, azaz ára 2,95 dolláros esést mutatott egy nappal korábbi értékéhez képest. Nem sokkal korábban Londonban a Brent olajféleség áresése 3,33 dollár volt, amivel a hordónkénti ár 113,41 dollárra zuhant.
Drágult a dollár, olcsóbb lett a nyersolaj - írták a jelentésekben: az amerikai könnyűolaj jegyzése kedden kora este júniusi határidőre már hordónként 115,55 dolláron volt, a hétfői záró árház képest a csökkenés 3,20 dollárt ért el. Az északi-tengeri Brent olajfajta ugyancsak júniusra ekkor 114,06 dollárnál tartott az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 2,68 dollárral olcsóbban a hétfői zárónál.
A dollár kedden gyakorlatilag egy hónap óta a legmagasabb jegyzési értéket érte el az euróval szemben. Az olaj keddi áresésében szerepet játszott, hogy hétfőn rendkívüli tényezők, elsősorban a nigériai és északi-tengeri szállításokban jelentkezett fennakadások idézték elő a nagy drágulást.
"Európai vakációra vonul Amerika"
Mínuszos olajpiac
200 dollárig meg sem áll a kőolajár
MTI