Bush: nem hagyom bedőlni a világot
Az elnök aznap korábbi terveivel szemben nem utazott el Alabamába, illetve Floridába, ahol republikánus adománygyűjtő rendezvényeken vett volna részt. Ehelyett Washingtonban maradt, hogy tanácsadóival a pénzpiaci válságból való kilábalásról egyeztessen.
Bush úgy fogalmazott, hogy "a piacok alkalmazkodnak azokhoz a rendkívüli intézkedésekhez, amelyeket a szövetségi kormány a napokban végrehajtott". "Az amerikai nép biztos lehet abban, hogy továbbra is fellépünk a pénzpiacok erősítése és stabilizálása, a befektetői bizalom javítása érdekében" - mondta a Fehér Ház kertjében. Bush arra nem tért ki, hogy milyen szövetségi lépések várhatók.
"Pénzpiacaink továbbra is komoly kihívások elé néznek (...) ahogy legutóbbi lépéseink is mutatják, kormányom ezen kihívások leküzdésére koncentrál" - fogalmazott az elnök.
Megfigyelők utalnak rá, hogy a Wall Street krízise miatt - amely a szakértők egybehangzó értékelése szerint a legsúlyosabb a 30-as évekbeli nagy válság óta - a Fehér Ház "válság üzemmódba" váltott. Bush mégis a háttérben marad, a válságintézkedések technikai kommunikációját a pénzügyminiszterre, illetve a szövetségi tartalékbankrendszer, a Fed elnökére bízza.
Bush korábbi válsághelyzetekben - például az iraki háború elindításakor, vagy később a Katrina hurrikán idején és a grúziai orosz invázió után - szinte minden nap üzenetet intézett az országhoz, most viszont szinte hallgat. A fekete hétvégét követő fekete hétfő óta csütörtökön szólalt meg először; elemzők szerint jelen esetben helyesen jár el, ha nem szerepel sűrűn.
Bush elhárít minden újságírói kérdést a jelenlegi pénzügyi válság kapcsán. A korábbi hónapok után még a múlt héten is arról beszélt, hogy az amerikai gazdaság alapjai erősek. Csütörtöki rövid sajtónyilatkozata után feltették neki a kérdést, hogy most is így gondolja-e, de az elnök nem válaszolt.
A Fehér Ház szerdán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy újabb szövetségi tőkeinjekciókkal mentenek meg az összeomlástól pénzintézeteket. A Fed előző este közölte, hogy 85 milliárd dolláros hitelt nyújt a világ legnagyobb biztosítójának, az American International Groupnak (AIG), hogy megmentse az összeomlástól. A Fed történetében ez a legnagyobb egyszeri tőkeinjekció.
Miközben a piac azt találgatja, hogy vajon melyik lesz a következő pénzintézet, amelyik bedől, csütörtökön olyan hírek láttak napvilágot, hogy a Morgan Stanley, a második legnagyobb amerikai független hitelintézet nagyobb tőkerészesedést adhat el a China Investment Corp-nak és tárgyalásokat folytat az esetleges egyesülésről a Wachovia bankkal, amely a negyedik legnagyobb bankhálózat az Egyesült Államokban. Az állami irányítású kínai alap állítólag 49 százalékos részesedést szerezhet a New York-i központú Morgan Stanley-ben.
Van egyáltalán kiút a válságból?
Hétről hétre nagyobb a pánik
Kína kihúzna a válságból, csak egy szavunkba kerül
Háborús állapotok a piacokon: menekül, ki merre lát
MTI