Az OKSZ cáfolta, hogy az étkezési utalvány elfogadása a kiskereskedelemben laza volna, a szövetség véleménye szerint a kereskedők ugyanúgy betartják a szabályokat, mint a vendéglátósok. Az OKSZ hozzátette, hogy esetenként ugyan valóban előfordul, hogy a vásárló „lazítani” akar, megpróbál biciklipumpát, vagy állateledelt venni az étkezési utalványért, ami szabálytalan, ezek a szabálytalan esetek azonban éppen azt bizonyítják, hogy a bolti utalványköltekezés korlátozása csak az ügyeskedőket segítené.
A szövetség negatív példaként a 2010. évi gyakorlatot említette, amikor 98 százalékos adó terhelte a „hideg” (élelmiszerüzletben beváltható) étkezési utalványt. Így az ilyen típusú utalvány az adott évben értelmét vesztette, ezért aki nem tudta, vagy nem akarta vendéglátóhelyen beváltani a „hideg” helyett kapott „meleg” utalványt, az továbbadta, vagy egyszerűen pénzért eladta.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség teljes mértékben támogatta a kormánynak azt a döntését, hogy 2011-ben a béren kívüli juttatások keretében egységes étkezési utalvány adására legyen lehetőség, felhagyva a meleg és a hideg utalványok régebbi megkülönböztetésével. Az OKSZ megítélése szerint a jelenlegi utalványrendszer szolgálja legjobban az étkezési utalványokat felhasználó munkavállalók érdekeit, a korábbi évek - különösen 2010 torz - gyakorlatával szemben.
Október elején sikerrel mutatkoztak be a Posta Paletta étkezési utalványai. A Posta leányvállalataként alapított cég első megbízásként elkészítette és terítette a Magyar Posta mintegy 30 000 dolgozójának étkezési jegyét. Részletek>> |
A szövetség szerint a döntő kérdés a rendszer célja, hogy adókedvezménnyel segítsék a munkavállalók munkahelyi, munkaidő alatti étkezését. A szövetség felhívta a figyelmet arra, hogy a munkahelyek többségében, vagy éppen közelében viszont nincs meleg étkeztetési lehetőség (munkahelyi étkező, büfé, vagy vendéglátóhely), ezért a munkavállalók többsége otthonról hozott, vagy élelmiszerüzletben vásárolt élelmet fogyaszt a munkaidő alatt.
Az OKSZ a jelenlegi rendszer meghatározó elemeként emelte ki, hogy a munkavállaló szabadon választhat az utalványbeváltásban az élelmiszerüzlet és a vendéglátóhely között. A tapasztalatok szerint a nehéz helyzetben élő, kispénzű munkavállalók a drágább vendéglátóhelyek helyett az élelmiszerboltokban váltják be utalványaikat.
Az OKSZ véleménye szerint az étkezési utalvány bolti beváltásának korlátozása az alkalmazottaknál jövedelemcsökkenést is okozhat, mivel az utalványjuttatás „olcsóbb” a bérnél, így nem véletlen, hogy a vállalkozások élnek ezzel a lehetőséggel, kérdéses azonban, hogy 2012-ben is megéri-e majd nekik. A kisvállalkozások sok esetben csak úgy tudnak a minimálbérnél többet adni alkalmazottaiknak, ha a cafeteria-rendszer lehetőségeit használják ki, ahol éppen a bolti és vendéglátóhely között szabadon választható étkezési utalvány a legnépszerűbb.
Privátbankár