Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még február elején hirdette meg az Új Tulajdonosi Programot. A programba bevont társaságok részvénykibocsátása 2010-ig valósulhat meg, a folytatásról, vagy újabb társaságok bevonásáról a kormány később dönthet. Az Új Tulajdonosi Programban részt vevő társaságok részvényeit a megadott határidőig párhuzamosan értékesítik majd a hazai lakossági, valamint a magyar és nemzetközi intézményi befektetők részére.
Az értékesítés első körében az Állami Autópálya Kezelő Zrt. legalább 25%-1 szavazati jogot biztosító részesedését 2009. május 31-éig értékesítenének a kisbefektetőknek, a Magyar Villamos Művek Zrt-ben pedig 2009. november 30-áig a 25%-1 szavazati jogot biztosító részesedés erejéig szerezhetnének tulajdonrészt a programban résztvevők. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. legalább 25%-1, de legfeljebb 50%-1 szavazati jogot biztosító részvényeit 2009. szeptember 30-áig jegyezhetnék a tervek szerint a befektetők.
A lakossági befektetők kedvezményes feltételekkel összesen 250 ezer forint értékben juthatnának a cégek papírjaihoz. Természetesen a limiten felüli összegben is lehet részvényt jegyezni, de a 250 ezer forint feletti részre már nem vonatkozik az Új Tulajdonosi Program kedvezményrendszere. ÚTP részvény 14 év alattiak és gyámság alatt állók részére is jegyezhető, a jegyzésre az adószám jogosít fel.
Az említett összeg egyébként az összes cégre együttesen értelmezendő, így a befektető maga döntheti el, hogy melyik cégben milyen arányú részesedést kíván szerezni. Amennyiben a vásárló igénybe kívánja venni a kamatmentes részletfizetésre vonatkozó kedvezményt is, kezdőrészletként a részvény értékének 10%-át kell befizetnie. A kamatmentes kölcsönt 3 év alatt, egyenlő részletekben, negyedévenkénti periódusban kell törleszteni. A fennmaradó tartozás addig is más befektetési formákban kamatoztatható.
Minden 10. részvény után a számlavezető pénzügyi szolgáltató automatikusan, külön igénylés nélkül jóváírja a tulajdonos értékpapírszámláján a bonusz részvényt a jegyzéstől számított 3. év végén. Fontos tudni, hogy csak minden 10 részvény után jár a bónusz részvény, pl. 37 részvény esetén ez csak 3 bónusz részvényt jelent.
Ha az értékpapír számlán csak ÚTP értékpapírok vannak, akkor a számlavezetés 5 éven keresztül teljesen ingyenes, tranzakciós díjakat azonban kell fizetni, hiszen a kormány alapvetően a részvények hosszú távú tartását kívánja ösztönözni.
Az ÚTP keretében kifizetésre kerülő osztalék ugyanakkor nem élvez adómentességet (tőzsdei részvény esetében 10 százalékos osztalékadót kell fizetni), azonban a kedvezményes részvény illetékmentesen örökölhető. |
Attól függően ugyanis, hogy mikor válik meg a részvényeitől a befektető, a kibocsátást követő 1,5 éven belüli garantált tőke-visszafizetéssel, a 3. év után járó bonuszrészvény-juttatással, illetve az 5. év után járó árfolyamnyereség-adó kedvezménnyel nem tud majd élni.
Adózási szempontból kiemelendő, hogy ha a tulajdonos a kibocsátást követően legalább 5 évig megtartja a részvényt, majd értékesíti azt, a vételi és az eladási árfolyam különbözeteként realizálódó árfolyamnyereségét nem terheli adó (tőzsdei ügyletből származó jövedelem után egyébként 20 százalékos adót szja-t kell fizetni). A kedvezmény a bonusz részvényre is érvényes. Az árfolyamnyereség adómentessége az 5. év lejárta utáni első értékesítéskor realizálódik, függetlenül attól, hogy azt az 5. év lejártakor, vagy azt követően bármikor adja el a tulajdonos.
ÚTP: részletre is vehetünk állami cégeket
Legyen Ön is állami cég tulajdonosa
Tisztul a kép: már tudjuk, kitől vehetünk Mavir-részvényeket
Eladó állami részvények: megvannak az első befutók
ÚTP: 250 ezer forintig járnak kedvezmények
Kedvezményes részvényvásárlás: itt a lista
Privátbankár