A 2008 után - vagyis a globális gazdasági válság kitörésekor - befagyó ingatlanpiac és a hitellehetőségek jelentős szűkülése bizonyos régiókban komoly lakásárzuhanást hozott - magyarázta kérdésünkre Baranyai Tünde, az Otthon Centrum üzemeltetési vezetője, akitől azt próbáltuk megtudni, hogy építkezni olcsóbb-e, vagy vásárolni.
E kérdésre persze nem adható egyértelmű válasz, az ugyanis nagyban függ a konkrétumoktól - elsősorban az elhelyezkedéstől, a rendelkezésre álló önerő mértékétől, de például attól is, hogy mennyi kapacitásunk van az építkezés ellenőrzésére, vagy hogy milyen referenciákkal rendelkezik a kivitelező.
Azért létezik néhány támpont: Budapesten például 150-180 ezer forintos négyzetméterenkénti ár alatt nem nagyon lehet lakóingatlant építeni, ami elsősorban a drágábban dolgozó nagyvárosi kivitelezők miatt van. A fővárosban a telkek is jóval többe kerülnek, egy kész ház értékének mintegy felét az alatta-körülötte elterülő földdarab teszi ki - mondta el Baranyai Tünde. Építkezni ezért Budapesten és a többi nagyvárosban igen költséges mulatság, ha azonban elég szemfülesek vagyunk - illetve elég időnk van keresgélni vagy várni a megfelelő lehetőségre -, előbb-utóbb gyakorlatilag bárhol találhatunk a piaci árat messze alulmúló ajánlatot. A válság, pontosabban a problémássá váló hitelek - és egyéb élethelyzetek - miatt ugyanis a bankjukkal együttműködő adósok lakásai a vevők szempontjából nagyon kedvező áron kerülnek eladásra, hiszen a pénzintézetek elsődleges célja ilyenkor az, hogy minél gyorsabban értékesítsék az ingatlant.
Olcsóbb a csendes vidék
A korábban emlegetett filléres ajánlatok persze nem Budapesten, sokkal inkább vidéken, a legkisebb, legeldugottabb falvakban találhatók meg. Az egyébként is igen szerény forgalommal bíró kistelepülési ingatlanpiacra komoly csapást mérhet a kilakoltatási és árverezési moratórium lejárta, ekkor rengeteg nyomott árú ingatlan kereshet majd új gazdát. Fokozottan igaz ez azokra a kistelepülésekre, amelyek közelében sem nagyobb város, sem üdülőhely, sem pedig valamilyen kiránduló célpont vagy nevezetesség nincsen - vagyis kis túlzással nincs is miért odaköltözni. Ezek a lakások gyakorlatilag eladhatatlanok, ennek megfelelően pedig a kínálati áruk is igen alacsony.
Ha vállaljuk (vagy egyenesen vágyjuk) a szó legszorosabb értelmében vett vidéki életet, rendkívül olcsón, 1-2-3 millió forintért is vehetünk családi házat, persze nem luxus kategóriájút, de mindenképpen olyat, amilyet ugyanennyi pénzből felépíteni nem lehetne.
Lássunk néhány példát! A Bács-Kiskun megyei Pálmonostorán csaknem ötezer négyzetméteres telken vehetünk hatvanegy négyzetméteres, három szobás házat mindössze 900 ezer forintért, igaz, az ingatlan felújításra szorul. Alig többet, 1,1 millió forintot kérnek a Heves megyei Tarnabod központjában, az M3-as autópályától pár percnyire található, kilencven négyzetméteres, három szobás házért, ami 2158 négyzetméteres telken áll. 2,2 millióért pedig még borvidéken, a komárom-esztergomi Neszmélyen is vásárolhatunk - igaz, csak nyaralót.
Tovább altatja az ingatlanpiacot, hogy a kormány a lakásárverezési tilalmat a kilakoltatási moratórium lejártáig, április közepéig meghosszabbította. Az addig hátralévő hónapokban kíván a kabinet egy olyan konstrukciót kidolgozni, ami hosszabb távon is segítség az embereknek – nyilatkozta kedden a kormányszóvivő. A PSZÁF tavaly decemberi adatai szerint 105 ezer olyan ingatlan van Magyarországon, amelynek tulajdonosa több mint kilencven napja elmaradt a törlesztéssel, további százezer hitel pedig már korábban bedőlt. |
Az ilyen "filléres életnek" persze szintén megvan a maga ára, hiszen semmi nincs helyben, gyakorlatilag mindenért – vásárolni, ügyeket intézni, munkába, iskolába – órákat kell utazni.
Építkezni nehéz, de van, akinek megéri
Ha mindezt nem vállaljuk, dönthetünk az építkezés mellett, s megpróbálhatjuk egy nagyon szigorú, nagyon aprólékosan átgondolt büdzsével átvészelni a vállalkozást. Az építkezések költségei gyakran elszállnak, Baranyai Tünde szerint ez ellen nincs varázsszer, az egyetlen megoldás, ha minden szögre és minden fillérre odafigyelünk. Nagyítóval kell végignézni minden egyes munkafázist, a kivitelezőt pedig minél részletesebb tájékoztatásra kell rábírni. A csempe árában benne van a ragasztó is? A szőnyegek vajon szegéllyel vagy anélkül érkeznek? A korrekt vállalkozók részletes, áttekinthető költségvetéssel dolgoznak, hiszen nekik is érdekük, hogy biztonságban érezzék magukat ügyfeleik.
A szakember elmondta, hogy a kivitelezésen spórolni nem érdemes, inkább fizessük meg a garanciát, s kerüljük a szürkegazdaságban operáló cégeket – rengeteg kellemetlen meglepetéstől óvhatjuk így meg magunkat. Baranyai Tünde szerint egyébként a beköltözés után nem sokkal összedőlő, penészedő, megsüllyedő, szétrepedő, vagy egyéb módokon lakhatatlanná váló ingatlanokról szóló rémtörténetek nagy része a városi legendák kategóriájába tartozik. Persze léteztek, létezhetnek "kalandor" vállalkozások, de általában problémamentesek az átadások, illetve a felmerülő problémákat viszonylag alacsony összegből vagy garanciálisan ki lehet küszöbölni – végső esetben pedig kártérítést lehet követelni.
Privátbankár - Fokasz Oresztész