Az NFÜ közleményében emlékeztet arra, hogy a pénzügyi-gazdasági világválság és a hitellehetőségek szűkülésének kedvezőtlen hatásait igyekezett ellensúlyozni a kormány, amikor 2008 decemberében úgy döntött, hogy - elsősorban a gazdaságfejlesztési és a turisztikai beruházásokat, valamint a munkahelyi képzéseket támogató európai uniós pályázatoknál - az elnyert támogatás 40 százalékára emeli fel a pályázók által igényelhető előleg összegét.
Az intézkedésnek köszönhetően elsősorban a mikro-, kis- és középvállalkozások, valamint az önkormányzatok jutottak olyan többletforráshoz, amely - sok esetben a drága és a válság miatt nehezen elérhető bankhiteleket kiváltva - lehetővé tette a projektek megvalósításának gyorsabb megkezdését, likviditásuk megőrzését.
Míg 2008 decemberéig az ÚMFT keretében kifizetett előleg összege nagyjából 50 milliárd forintot tett ki, addig 2009 májusára már 52 milliárd forintot.
A kormány döntésének értelmében a megemelt összegű előleget 2009. június 30. helyett a 2009. december 31-ig megjelent pályázatok esetében igényelhetik a jogosult nyertes pályázók. Az időközi kifizetés igénylésének határidejére vonatkozó szabályok is változtak: a nyertes pályázók az előleg igénylésétől számított hat helyett ezután nyolc hónapon belül kötelesek a már megkezdett projektjük után időközi kifizetési igénylést benyújtani.
Az NFÜ számításai szerint 2009-ben a regionális operatív programok pályázataival együtt összesen mintegy 300 pályázati kiírást hirdetnek meg, várhatóan több mint 920 milliárd forintos keretösszeggel. A most futó és az ezután megjelenő kiírásokat is figyelembe véve 2009-ben így várhatóan 116,7 milliárd, 2010 első felében pedig további 42 milliárd forint előleget kaphatnak majd meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv nyertes pályázói.
Változó ÚMKT pályázati feltételek
Innovációs együttműködés magyar vezetéssel
Lenyeli az áfát az NFÜ
Az iskolában dől el az ország versenyképessége
Oszkó: illúzió a foglalkoztatás növelése
MTI