Váratlanul megakadt az ötödik kerületi Új Városközpont-beruházás eddig dinamikus előkészülete. Miután ugyanis a projekt megkapta az elvi építési engedélyt, amely szerint nem öt, de három ház helyén épülhetne a Zeppelin-pláza, Csipak Péter vállalkozó bontási engedélyt kért a Bécsi utcai területre. Az illetékes Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ezt ugyanakkor nem hagyta jóvá. Erre hivatkozva a belvárosi önkormányzat nem adta ki a bontási engedélyt - derül ki az Index cikkéből.
„A Bécsi utcai projekt tervezett bontásai és telekösszevonásai nyomán létrejövő - már a szóban forgó három épület bontására korlátozódó csökkentett program esetén is - hatalmas épület bezavarna a történelmi szerkezetbe és látványba.” - áll a KÖH december 29-i állásfoglalásában.
Az Index által megszerzett dokumentum szerint „a projekt az ötödik kerületben eddig példa nélküli nagyságrendű bontással járna, az új beépítés egyszerre tenné tönkre a városszerkezetet és a városképet. A műemléki jelentőségű terület rendszerének és anyagi valójának ilyen mérvű átalakítását semmilyen új építészeti minőség ígéretével nem lehet indokolni.”
Puskás András az ötödik kerület polgármester helyettese azt mondta, hogy a belvárosi önkormányzat a kezdetektől fogva tanácsolta Csipak Péter befektetőnek (akinek a nevéhez köthető a belvárosi Fashion Street és Deák Palota), hogy az elvi építési engedély megszerzése után a tervtanács véleményét betartva ne kezdeményezzen bontási eljárást, hanem először készíttesse el az épület végleges terveit, és folytassa le azok nyilvános vitáját is. Az építési engedély megszerzése után pedig egyszerre indítsa el a bontást és az építkezést.
A jogszabályok lehetővé teszik ugyan, hogy a bontást külön kezdeményezzék, mondta az alpolgármester, ám ebben az esetben a kerületnek ki kellett kérnie a KÖH véleményét, és a hivatal egyik épület esetében sem javasolt a bontást. Ezek után az önkormányzat nem adja ki a Zeppelin-projektként elhíresült beruházáshoz a bontási engedélyt, jelentette ki Puskás.
Az ellentmondásos megítélésű belvárosi beruházás előkészítése a legutóbbi időkig zavartalanul folyt. A problémák akkor kezdődtek, amikor a Közigazgattási Hivatal másodfokú elvi építési engedélyében arról határozott, hogy az irodákat, bevásárlóközpontot és hotelt is tartalmazó komplexum nem öt, csak három három ház helyén épülhetne. A maximális magasságot harminc méterben határozták meg.
Bár a neves építészekből álló Tervtanács korábban támogatta a beruházást, Tarlós István főpolgármester városképi kérdésekben illetékes tanácsa már elítélte azt. Az ügy érdekessége, hogy a két grémium tagjai részben hasonlóak. A viták közepette Csipak Péter beadta a bontási kérelmet a három épületre - írja az Index.
Privátbankár