A Portfolio.hu tudósítása beszámol róla, hogy Demján Sándor úgy véli, az egy tag, egy szavazat rendszer miatt nehéz tőkét emelni a takarékszövetkezeteknél, hogy ez ne így legyen, kampányt kell folytatni. Szerinte a forinthiteleknek is van kockázatuk, így nem tanácsolja a takarékszövetkezeteknek, hogy a Szász Károly PSZÁF-elnök által lehetőségként említett 500 milliárd forint értékben részt vegyenek a devizahitelek kiváltásában. Demján úgy fogalmazott, hogy akkor jó egy takarékszövetkezetnek, ha széles a portfóliója, és nem egy lóra tesz. Óva intette a szereplőket, hogy kockázatos hitelezésbe fogjanak.
Csicsáky Péter, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója szerint nem látták azokat a számításokat, melyekről Szász Károly beszélt a devizahitelek takarékok általi kiváltásával kapcsolatban, és amelyek azt hozták ki, hogy több mint 500 milliárd forint összegben nyújthatnának ilyen hitelt. Ez a takarékok konszolidált számain alapulhatott, az egyedi takarékok helyzete más. A vezető elmondta, hogy a takarékok kapacitásait nagyon lefoglalták, ezért kis szünetet kell tartani, illetve csak a területi fennhatóságuk alatt lévőket szolgálják ki. Varga Antal, az OTSZ elnöke azt javasolta, az ügyfelek a megyeszékhelyeken keressék fel a takarékokat, és ha túl nagy az igény, átirányíthatják őket más takarékhoz. Demján szerint az 500-zal szemben 100-200 milliárd forintnyi kihelyezés már reális. A Portfolio.hu beszámol róla, hogy eddig közel 20 milliárdnyi hiteligénylést fogadtak be a takarékok.
A takarékok harcba szállnak a végtörlesztőkért>> |
Eddig nem minden takarékszövetkezet fogadott be hitelkiváltási forinthitelt, csak közel 60%-uk. A Takarékbank 11,47%-os THM-mel dolgozott ki erre hitelt, de ez csak központilag kiajánlott kondíció, és sokan ennél alacsonyabb hiteldíjjal kínálnak hitelt. Újságírói kérdésre Demján Sándor azt válaszolta, egy 9%-os hiteldíj már blöffnek tekinthető.
A Portfolio tudósítása szerint Demján elmondta, a devizahitelek átváltására már korábban sort kellett volna keríteni, ők 180 forintos árfolyam környékén erre tettek javaslatot. A további mentőcsomagoknak véleménye szerint a méltányosságon kell alapulniuk.
Az OTSZ konkrét megoldásokban gondolkozik A nemzetközi gazdasági válságot tovább sújtó pénzügyi válság szinte már elviselhetetlenterheket ró a magyar társadalom minden szintjére. A Magyar Takarékszövetség közölte, hogy a magyar tulajdonú takarékszövetkezetek vezetői közül többen felismerték, hogy ebből a helyzetből csak az összefogással, a kompetenciák és erőforrások centralizálásával lehet megtalálni kiutat, ezért a minél előbbi konkrét intézkedések érdekében 2011 szeptemberében megalakították a Magyar Takarékszövetséget. A szövetség megfogalmazása szerint alapvető céljuk, hogy segítséget nyújtsanak a gazdasági válság hatására nehéz helyzetbe került hazai kis- és középvállalkozásoknak a pályázati források minél hatékonyabb és szélesebb körű kiaknázásában, valamint a mindenkori gazdasági és pénzpiaci helyzetre reagálva, konkrét megoldásokat nyújtsanak mind a magánszektor, mind pedig a vállalkozások számára. |
Privátbankár