A szocialisták megbüntettek minket - kommentálta Demszky Gábor főpolgármester azt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén, zárt ajtók mögött hozott döntést, amelyben a szocialista képviselők nem támogatták, hogy a főváros 150 millió eurós hitelkeret-szerződést kössön az Európai Beruházási Bankkal (EIB).
Az SZDSZ-es városvezető újságíróknak elmondta: a hitelkeret konstrukciói rendkívül kedvezőek voltak, 2013 decemberéig lehetett volna felhasználni. A kamat kevesebb mint 1 százalék lett volna 25 éves futamidővel, és olyan nagyberuházások önrészét lehetett volna belőle finanszírozni, mint a Margit híd felújítása, vagy az 1-es, 3-as villamos meghosszabbítása. A szerződéskötést végül csak a tíz SZDSZ-es és három MSZP-s képviselő támogatta.
A főpolgármester közölte: a javaslat arról szólt, hogy a bank biztosít egy hitelkeretet, amit csak akkor vesz fel a főváros, ha szüksége lesz rá. Közölte: meggyőződése szerint a javaslat a város pénzügyi, gazdálkodási stabilitását biztosította volna, nem a jelenlegi, hanem a következő ciklusban, de mivel sem a szocialisták, sem az ellenzék nem szavazta meg, így a főváros elesett "egy nagyon előnyös lehetőségtől".
"Meggyőződésem, hogy mi ebben a ciklusban hozzá se nyúltunk volna ehhez a kerethez, a fővárosnak van elegendő pénze" - szögezte le.
Arra a kérdésre, hogy a szocialisták szavazata obstrukció volt-e, kijelentette: "én nem minősíteném annak, én rövidlátásnak minősítem. Megbüntettek bennünket, valamiért, nem tudom, miért". Az egyik oldal büntet bennünket, mert ellenzékben van, a másik meg büntet minket, mert koalícióban volt - foglalta össze a szavazás eredményét a főpolgármester.
Előzőleg megszakadt a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése, mert Steiner Pál szocialista frakcióvezető bejelentette, nem kívánnak részt venni a további munkában. A politikus nem válaszolt Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármesternek arra a kérdésére, meddig nem kívánnak visszatérni az ülésterembe; ez csak a szerda esti ülésre vagy a csütörtök reggel kezdődőre vonatkozik, vagy a jövőben egyáltalán nem kívánnak a közgyűlésben megjelenni.
A kivonulást a "példátlan BKV-vitával", "javaslataik teljes semmibe vételével" indokolta, valamint a "rendkívül sunyi és inkorrekt eljárással", amit véleménye szerint a többi frakció képviselője "a budapesti egészségügyi modellel csinált".
A történtek előzménye, hogy a közgyűlés nem szavazta meg Horváth Csaba (MSZP) képviselőnek egy, 2010 decemberére vonatkozó, egészségügyi témájú javaslatát. SZDSZ-es és fideszes képviselők is arra hívták fel a figyelmet ezzel kapcsolatban, hogy akkor már egy új összetételű testület működik, és nem biztos, hogy ebben a formában támogatná a programot.
John Emese SZDSZ-frakcióvezető az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy az MSZP fővárosi frakciójának felelőtlen, a város érdekeit figyelmen kívül hagyó botránypolitizálása ma elérte a csúcspontját". Közölte azt is, hogy a közgyűlés a munkáját a szocialisták nélkül is folytatni fogja csütörtök reggel. Utalt arra, hogy a szocialisták nélkül is biztosítható a testület határozatképessége.
"A szocialisták olyan mértékben bizonytalanságban hagyták a várost, hogy azt sem tudjuk, hogy egyáltalán a holnapi napon, ebben az évben, vagy jövőre kívánják-e folytatni a munkájukat" - fogalmazott. Emlékeztetett arra is, hogy az ülésen a szocialisták nem szavazták meg a főváros által felvehető EIB-hitelt, amely garanciája lett volna a korábban, még a velük koalícióban rögzített 40 pontos program végig vitelének.
Utalt arra is, hogy a kivonulást megelőzően a budapesti egészségügyi modellt, illetve az egészségügyi intézményeket érintő közbeszerzések ügyét tárgyalták, ahol nem Horváth Csaba, hanem egy másik szocialista képviselő, Havas Szófia egészségügyi tanácsnok előterjesztését fogadták el. Kitért arra is, hogy a Horváth-féle javaslatot több szocialista képviselő sem támogatta. Mint mondta, a szocialisták vélhetően azért mentek haza, mert Horváth Csaba egészségügyi modelljét nem támogatták. John Emese szerint ezt az előterjesztést "nyugodt szívvel" akár jövő októberben is meg lehetne hozni, tehát már az új összetételű közgyűlés keretei között.
Emelhet a BKV - botrány a közgyűlésben
11,8 millióval bukott le a BKV jogi igazgatója
BKV: az etikai kódex mellé járnak a milliárdok
Az MSZP örül, hogy kiszállt Demszky hatalmi játékából
MTI