.jpg)
Kovács Lajos, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója közölte, ha csökken az erőmű kapacitása, akkor annak díjnövelő hatása lehet a távfűtésre. Kifejtette, hogy a cég által kidolgozott energiahatékonysági program csak akkor teljesülhet, ha azt felerészben, több mint 10 milliárd forinttal támogatja az állam. Ehhez szükség lenne a költségvetési törvény megfelelő alakítására.
A koncepció alapján januártól az eddigi 48-ról 35 százalékra csökkentenék a távfűtés alapdíját. Az államtól remélt 10 milliárd forint körüli támogatás esetén azok, akik vállalják, hogy csatlakoznak a Főtáv fűtéskorszerűsítési programjához, 10 százalékos alapdíjcsökkentést kapnának. Ez járna azoknak is, akiknél már megvalósult a mérés szerinti elszámolás. A Főtáv a program keretében 180 ezer lakásban, egyenként 150 ezer forintos költséggel kiépítené a mérés szerinti elszámolást. A berendezések költségét minimum 10 év alatt bérleti díjként törlesztenék a lakók, akiknek most nem kellene fizetniük semmit.
Az ellenzéki képviselők egyöntetűen támogatták azt, hogy csökkentsék a távfűtés versenyképességét. Fónagy János (Fidesz), Bagdy Gábor (KDNP) és Katona Kálmán (MDF) egyaránt úgy vélte, hogy az egyébként jó és már régóta időszerű ötlet sikere a kormányzati támogatástól, a törvénymódosításoktól függ.
Osztotta ezt a véleményt az előterjesztést jegyző Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes is. Közölte, hogy ezért lobbiznak majd a parlamentben és a kormányzatnál. Megjegyezte, ha nem lesz állami támogatás, akkor csak azt a hárommilliárd forintot tudják az alapdíj csökkentésére fordítani, amit a Főtáv működése hatékonyságának javításával megtakarít.
Olcsóbb lesz a budapesti távfűtés - nem mindenhol
Nem változik a távfűtés ára
Húsz százalékot kellene eltüntetni
MTI