Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a tőzsdei vállalatokra nincs közvetlen hatással a hitelpiaci válság jelenlegi újabb hulláma, a cégeket inkább a világgazdasági lassulás "nyomasztja".
Az elemző a tavaly május-júniusi pénzpiaci pánikhoz hasonlította a mostani eseményeket. A központi bankok ugyanúgy, mint akkor, most is pénzkihelyezéssel próbálják pótolni a likviditást, és nyugtatni a piacokat. Ennek nyomán a pániknak ez a fázisa el fog múlni.
A tőzsdei lejtmenet azonban tovább folytatódik, és számítani lehet arra, hogy alacsonyabb szinteket fognak elérni a részvényindexek, de ennek főleg gazdasági okai vannak - vélekedett Blahó Levente.
A magyar tőzsdével kapcsolatban megjegyezte, hogy a magyar börze azért is van kellemetlen helyzetben, mert a két legnagyobb forgalmat generáló papír, az OTP és a Mol közül az egyik feltörekvő pénzpiaci papír, és ebből kifolyólag nagy nyomás alatt van.
Kifejtette: a mostani pénzpiaci válság főleg az amerikai és a nyugati térséget érinti, és bár globális világban élünk, ezért ránk is hatással van, de Magyarországon egyelőre nem tapasztalhatóak, és véleménye szerint nem is lesznek tapasztalhatóak hatalmas kamat-megugrások. Utalt arra, hogy a nyugati piacokon a rövid, egynapos, egyhetes hitelek kamata ugrott meg hirtelen.
A magyar vállalatok többsége azonban nem ilyen azonnali hitelből él, hanem viszonylag hosszabb távú hiteleik vannak, és azok kamatait a válság nem fogja egyik napról a másikra változtatni - mondta. Hosszabb távon esetleg számolni lehet azzal, hogy egy beruházáshoz nehéz lesz hitelhez jutni, de a jelenlegi gazdasági környezetben a vállalkozások a megélhetésen gondolkodnak, nem pedig a fejlődésen - jegyezte meg Blahó Levente.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint a magyar tőzsde körülbelül annyit esett, mint a nyugat-európaiak, ám a BÉT a kockázatosabbak közé sorolt, ezért fennáll az a veszély, hogy a jövőben nagyobb esés is bekövetkezhet. A válságnak még mindig nem látni a végét - tette hozzá.
A pénzügyi válságnak a GKI elnöke szerint Magyarországra nincs közvetlen hatása, de a befektetői bizalom csökkenése, a pénzpiacok "kiszáradása" a magyar piacra is hat. A magyar bankok anyavállalatai közvetlenül nem érintettek jelentősen a válságban. Mivel azonban a magyar leánycégeket az anyabankok finanszírozzák, a pénzpiaci bizonytalanság miatt kialakuló likviditási gondok a magyar pénzügyi rendszert is érintik: a bankok drágábban jutnak forráshoz.
A GKI elnöke úgy vélekedett: a pénzpiacok a fiskális és monetáris hatóságok közbeavatkozásával valószínűleg stabilizálódni fognak, s ha a válság nem terjed át az ázsiai bankokra, a világgazdaság "felszívja" ezt a problémát.
2009 sem a magyar részvények éve lesz
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
Háborús állapotok a piacokon: menekül, ki merre lát
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI