1p
Szakértők szerint a részvényárfolyamok még tovább eshetnek a magyar tőzsdén, mert a bizalom csökkenése miatt nincsenek vevők a piacon.
Szakértők szerint a részvényárfolyamok még tovább eshetnek a magyar tőzsdén, elsősorban azért, mert a befektetői bizalom csökkenése miatt nincsenek vevők a piacon, a hitelpiaci válság azonban nincs közvetlen hatással a tőzsdei cégekre, a vállalatokat jobban sújtja a lassuló világgazdaság.

Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője szerint a tőzsdei vállalatokra nincs közvetlen hatással a hitelpiaci válság jelenlegi újabb hulláma, a cégeket inkább a világgazdasági lassulás "nyomasztja".

Az elemző a tavaly május-júniusi pénzpiaci pánikhoz hasonlította a mostani eseményeket. A központi bankok ugyanúgy, mint akkor, most is pénzkihelyezéssel próbálják pótolni a likviditást, és nyugtatni a piacokat. Ennek nyomán a pániknak ez a fázisa el fog múlni.

A tőzsdei lejtmenet azonban tovább folytatódik, és számítani lehet arra, hogy alacsonyabb szinteket fognak elérni a részvényindexek, de ennek főleg gazdasági okai vannak - vélekedett Blahó Levente.

A magyar tőzsdével kapcsolatban megjegyezte, hogy a magyar börze azért is van kellemetlen helyzetben, mert a két legnagyobb forgalmat generáló papír, az OTP és a Mol közül az egyik feltörekvő pénzpiaci papír, és ebből kifolyólag nagy nyomás alatt van.

Kifejtette: a mostani pénzpiaci válság főleg az amerikai és a nyugati térséget érinti, és bár globális világban élünk, ezért ránk is hatással van, de Magyarországon egyelőre nem tapasztalhatóak, és véleménye szerint nem is lesznek tapasztalhatóak hatalmas kamat-megugrások. Utalt arra, hogy a nyugati piacokon a rövid, egynapos, egyhetes hitelek kamata ugrott meg hirtelen.

A magyar vállalatok többsége azonban nem ilyen azonnali hitelből él, hanem viszonylag hosszabb távú hiteleik vannak, és azok kamatait a válság nem fogja egyik napról a másikra változtatni - mondta. Hosszabb távon esetleg számolni lehet azzal, hogy egy beruházáshoz nehéz lesz hitelhez jutni, de a jelenlegi gazdasági környezetben a vállalkozások a megélhetésen gondolkodnak, nem pedig a fejlődésen - jegyezte meg Blahó Levente.

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint a magyar tőzsde körülbelül annyit esett, mint a nyugat-európaiak, ám a BÉT a kockázatosabbak közé sorolt, ezért fennáll az a veszély, hogy a jövőben nagyobb esés is bekövetkezhet. A válságnak még mindig nem látni a végét - tette hozzá.

A pénzügyi válságnak a GKI elnöke szerint Magyarországra nincs közvetlen hatása, de a befektetői bizalom csökkenése, a pénzpiacok "kiszáradása" a magyar piacra is hat. A magyar bankok anyavállalatai közvetlenül nem érintettek jelentősen a válságban. Mivel azonban a magyar leánycégeket az anyabankok finanszírozzák, a pénzpiaci bizonytalanság miatt kialakuló likviditási gondok a magyar pénzügyi rendszert is érintik: a bankok drágábban jutnak forráshoz.

A GKI elnöke úgy vélekedett: a pénzpiacok a fiskális és monetáris hatóságok közbeavatkozásával valószínűleg stabilizálódni fognak, s ha a válság nem terjed át az ázsiai bankokra, a világgazdaság "felszívja" ezt a problémát.

2009 sem a magyar részvények éve lesz
Minket is lehúz a válság - mi várható jövőre?
Háborús állapotok a piacokon: menekül, ki merre lát

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG