A leminősítés annak ellenére törént, hogy a múlt héten az euróövezeti csúcson elfogadták a görög mentőcsomagot. A EU véleménye szerint a görög mentőcsomag növeli a görög államadósság fenntarthatóságát és csökkenti az adósságválság kiterjedésének veszélyét más országokra, és javítja a válságkezelés lehetőségeit az eurózónában. Részletek>>
A Fitch Ratings volt ez első hitelminősítő, amely szerint a magánszektorbeli hitelezők bevonása a Görögország megsegítését célzó új pénzügyi programba besorolási szempontból "korlátozott nem fizetői eseménynek" minősül.
Görögország besorolása a korábbi "Caa1" helyett a "Ca" lett, amely már bóvli kategóriának minősül. A "Ca" kategóriánál már csak egy rosszabb kategória van. Ez a besorolás gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ország államcsődben van és csekély az esély a talpraállására. A Moody´s legutóbb júniusban minősítette le Görögországot három fokozattal.
A hitelminősítő az újabb leminősítést azzal indokolta, hogy az uniós mentőcsomag a magánbefektetőknek jelentős, 20 százalékos veszteségeket fog okozni, valamint hivatkoznak az Institute of International Finance´s becslésére is, amely szerint a görög államcsőd esélye 100 százalék.
A Moody´s várakozásai szerint az uniós mentőcsomag növelte Görögország esélyét arra, hogy stabilizálni tudja a helyzetét, és képes legyen csökkenteni adósságállományát. Véleményük szerint az egész eurozónának haszna származott az elfogadott mentőcsomagból, a válság várhatóan nem terjed majd át egyik országra sem. Azt is megjegyezték, hogy Görögország számára az elkövetkező években a magas GDP arányos államadósság nagy kihívást jelent majd, valamint a gazdasági és a pénzügyi reformok végrehajtása is kockázatokat rejt magában.
Privátbankár