Jelentős ütemben növeli a helyi valutákban végrehajtott befektetéseit működési térségének országaiban az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), annak a törekvésének a jegyében, hogy csökkentese e gazdaságok túlzott devizahitel-függőségét.
A közép-kelet-európai és az egykori szovjet térség gazdasági átalakulásának finanszírozására húsz éve alakult londoni pénzintézet adatai szerint az EBRD a tevékenységi területéhez tartozó országoknak az idei első kilenc hónapban összesen 979 millió euróval egyenértékű finanszírozást nyújtott saját valutájukban.
A londoni székhelyű bank tájékoztatása szerint a helyi valutákban végrehajtott EBRD-befektetések értéke 2010 egészében 887 millió euró volt, 2009-ben és 2008-ban pedig 565 millió, illetve 503 millió eurónak felelt meg.
Az EBRD szerint a globális pénzügyi válság volt az, amely ténylegesen feltárta a közép-kelet-európai országokban "exponenciálisan növekvő" devizaadósságok veszélyességét. Ennek példájaként a bank beszámolójában Magyarországot hozta fel példaként, megemlítve, hogy a magyar háztartások svájci frankban denominált "hatalmas jelzáloghitel-állományt" halmoztak fel.
Az EBRD ezzel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy az utóbbi időben éppen a svájci frank drágult különösen, miután a befektetők és a spekulánsok - biztos menedéket keresve a válság közepette - felhajtották az árfolyamát.
Az EBRD főközgazdásza, Erik Berglöf a beszámolóhoz fűzött kommentárjában ugyanakkor elismerte, hogy nem kínálkoznak gyorsan alkalmazható módszerek a devizaadósság-kitettségek csökkentésére. Berglöf szerint ugyanis egyes országokban egyszerűen nincs alternatívája a devizaalapú hitelezésnek. A bank beszámolója szerint éppen ezért szükséges a devizahitelezés csökkentésével párhuzamosan az alternatív, hazai finanszírozási források kiépítése a helyi tőkepiacok fejlesztése révén.
Varel Freeman, az EBRD amerikai alelnöke az adatokat kommentálva azt jósolta, hogy hosszú folyamat lesz a bank tevékenységi területéhez tartozó országok devizahitel-függőségének csökkentése és a helyi tőkepiacok felfejlesztése, de az EBRD erőteljes hozzájárulással törekszik a biztonságosabb és fenntarthatóbb pénzügyi környezet megteremtésére ezekben az országokban.
MTI