A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megléte közös érdekünk, nem hiába szabja meg a törvény, hogy minden autótulajdonosnak vagy üzemben tartónak rendelkeznie kell vele. Az így keletkezett károkért a kockázatközösség minden tagja felel. A kötelem az kötelem, de ettől még számos problémával szembesülhetünk a kgfb-kapcsán. A K&H Biztosító most összeszedett 10 olyan pontot, amelyre ha figyelünk, nem lesz okunk az aggodalomra.
1. Autó vásárlásánál a biztosítási kötelezettség az adásvételi szerződés hatálybalépésének a pillanatában kezdődik!
2. Gondoskodni kell arról, hogy kötelező díja mindig időben be legyen fizetve. 60 napos csúszás – nemfizetés – után törlik a szerződést, és erről további 30 napon belül küldenek értesítést. Ez legjobb esetben is több mint két hónapot jelent, ami után viszont fedezetlenségi díjat kell fizetni a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) kártalanítási számlájára. Ennek napidíja általában magasabb, mint a „normál” biztosítási díj.
3. Az úti okmányok mellett mindig legyen kéznél a baleseti bejelentő lap!
4. Az adatok pontos megadása és az adatváltozások bejelentése nagyon fontos! Ma már egységes elektronikus Kártörténeti Nyilvántartás alapján történik a bonus-malus besorolás. Ha például biztosítóváltáskor nem egyeznek az adatok - például egy nem bejelentett költözés vagy névváltozás miatt -, az megnehezítheti a teljes kártörténet kirajzolását, ami a jól megérdemelt bonus kategória elvesztését jelentheti.
5. Ha a biztosítója valamiért megkeresi, például adategyeztetés céljából, akkor reagáljon időben! A bonus-malus adategyeztetési folyamatban például gyakran csak 8-10 nap áll rendelkezésre a válaszra, hogy a bonus megmaradjon.
Mire figyeljen a biztosításkötésnél:
6. Tartsa fejben, hogy mikor kötötte a biztosítást, hiszen egyáltalán nem biztos, hogy novemberig kell várnia, hogy kedvezőbb feltételekkel újraköthesse azt. A kgfb szerződést évfordulóra lehet felmondani, az évforduló előtt legkésőbb 30 nappal, írásban.
7. A bankok és biztosítók többsége kedvezménnyel jutalmazza a kgfb szerződőket. Jelentős díjkedvezményt kaphat például, aki több szerződést is köt, folyószámlájával vagy más biztosítással is rendelkezik ugyanott, vagy esetleg több gyermeket nevel. Ismerje meg és használja ki ezeket a kedvezményeket!
8. Ha gyorsan fel szeretné mérni a biztosítások ajánlatait, egyre több online összehasonlító oldal közül válogathat. Ha megtalálta a megfelelő ajánlatot, ne felejtse el ellenőrizni az adatokat a biztosítók saját honlapjain is, ahol fontos részletekre, további kedvezményekre bukkanhat. Ráadásul a biztosítók közvetlen, direktbiztosítási szolgáltatásain keresztül azonnal megkötheti a szerződését az interneten is.
9. Ha van biztosítási ügynöke, akivel korábban kapcsolatban állt, érdemes kikérni a tanácsát. A jó szakember ismeri a legfrissebb változásokat, kedvezményeket, és a mindenkori ügyintézést is sokkal kényelmesebbé teszi.
Külföldön:
10. Külföldi káreseményt a hazaérkezést követő 5 munkanapon belül kell bejelenteni. Szerencsés esetben a külföldi felelősségbiztosítónak van magyarországi kárrendezési megbízottja, és ott ez megtehető, egyéb esetben a MABISZ Kárrendezési Irodát kell megkeresni.
Privátbankár