A 21 résztvevő állam az erősebb gazdasági integráció, és a szegény államok számára is jótékony hatásokkal járó tartós növekedés mellett kötelezte el magát, elítélve a gazdasági protekcionizmust.
Az APEC tagállamok egyetértettek abban is, hogy gazdasági növekedés és a környezet-, illetve klímavédelem nem választható el egymástól, ugyanakkor az üvegházhatást okozó gázok csökkentésének konkrét, számszerűsített céljai már kimaradtak a zárónyilatkozatból. Egy korábbi változat szerint az 1990-es szinthez képest 2050-ig 50 százalékos csökkentésre tettek volna ígéretet az APEC-államok, de a ténylegesen kiadott zárónyilatkozat már csupán azt tartalmazta, hogy a résztvevők dolgoznak a decemberi koppenhágai klímacsúcs "ambiciózus kimenetele" érdekében.
A 21 országot - köztük Oroszországot és az Egyesült Államokat is - tömörítő APEC, amely a világ népességének mintegy 40 százalékát, és globális gazdasági teljesítményének 54 százalékát adja, húsz éve jött létre. A szervezet egyik legfőbb célja, hogy az APEC tagok között megvalósítsa a szabadkereskedelmet. Az APEC igyekszik elősegíteni a térségben a gazdasági és műszaki együttműködést, a kereskedelem és a beruházások liberalizálását, valamint az üzleti kapcsolatok fejlesztését. |
Az elmúlt két évben az ENSZ vezetésével nehéz tárgyalások folytak egy olyan új globális klímavédelmi egyezmény kidolgozásáról, amely felváltaná az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséről 1997-ben kötött, 2012-ben lejáró kiotói egyezményt, de a konkrét vállalások kérdésében egyelőre nincs olyan mértékű haladás, hogy a decemberre kitűzött koppenhágai klímacsúcson ezeket már kötelezettségek formájában, nemzetközi megállapodásként elfogadhassák.
A világgazdaság a válságból való kilábalás útján halad, de újabb válságokhoz vezethet az, ha nem sikerül kiegyensúlyozni a globális gazdasági rendszert - figyelmeztetett vasárnap az amerikai elnök az APEC-csúcson. Barack Obama azt hangoztatta az APEC-vezetők előtt, hogy a gazdaságok szerte a világon ismét fejlődésnek indultak, a világ a talpra állás útján halad, de nem lenne szabad visszatérni a mostani válságot okozó ciklikus "szárnyalásokhoz és lecsúszásokhoz".
"Nem folytathatjuk ugyanazt a politikát, amely minket ehhez kiegyensúlyozatlan növekedéshez vezetett. Ha mégis megtesszük, akkor folytatni fogjuk a sodródást válságból válságba egy téves úton, amelynek már voltak pusztító következményei a polgárainkra, a vállalkozásainkra és a kormányainkra nézve" - hangoztatta Obama az APEC-vezetők előtt mondott beszédében.
Obama arról beszélt, hogy a világ a történelem egy olyan ritka fordulópontjához érkezett, amely lehetőséget kínál egy másfajta út megválasztásához, az egyensúlyi és fenntartható növekedés új stratégiájához való áttéréshez. Az amerikai elnök azt is mondta, hogy a washingtoni kormányzat lépéseket szándékozik tenni a költségvetési hiány leszorítására.
Katasztrófák hizlalják Oroszország Anyácskát
A zöldek nem helyeslik a Nabucco-t - a tárgyalások folytatódnak
Egyetértés nélkül is lesz elnöke az Uniónak
MTI