1p
Ahogy azt az Erste Group előre jelezte, részben a magyarországi működéshez kapcsolódó rendkívüli tételek miatt komoly veszteséget kényszerült elkönyvelni a csoport
Ahogy azt az Erste előre jelezte, a magyarországi és romániai goodwill-leírás a további kockázati céltartalék képzése Magyarországon, valamint a CDS-portfólió piaci átértékeléséből származó kiadások nyomán a kisebbségi érdekeltségek levonása után 973,0 millió eurós nettó veszteség jelentkezett a harmadik negyedév végéig terjedő időszakban. 2010 első kilenc hónapjában ugyanakkor még 633,8 millió euró nettó nyereség volt az egyenleg. Az ausztriai és magyarországi bankadó 140,2 millió euróra rúgott.

2011 első kilenc hónapjában a nettó kamatbevétel 0,9 százalékkal 4134,1 millió euróra nőtt. Ugyanakkor a nettó jutalékbevétel 1,3 százalékkal 1352,0 millió euróra csökkent. A nettó kereskedési eredmény 37,4 millió euró lett, miután a CDS-állomány volatilitásából következő súlyosan negatív hatások nyomán az előző év hasonló időszakában jelentkező 290,4 millió euróról 87,1 százalékkal esett vissza.

Az általános igazgatási költségek 0,7 százalékos mértékben 2891,6 millió euróra nőttek. A CDS állomány piaci értékre történő módosítása következtében az üzemi eredmény 2884,5 millió euróról 8,8 százalékkal 2631,9 millió euróra esett vissza 2011. első kilenc hónapjában. A költség/bevétel ráta 52,4 százalék lett.

A kockázati költségek 17,0 százalékkal ugrottak meg, így 1588,4 millió euróról (és az átlagos ügyfélhitelekhez képest mért 162 bázispontról) 1859,2 millió euróra, vagy 184 bázispontra emelkedtek. Ez főként a Magyarországon szükségessé vált további céltartalékképzés következménye. Az eszközminőség javult Csehországban, Szlovákiában és Ausztriában.

Az ügyfélhitelek vonatkozásában a nem teljesítő hitelek aránya (az NPL-ráta) 8,2 százalékra emelkedett 2011. szeptember 30-ig. A NPL-fedezeti ráta 63,9 százalékra javult.

A mérlegfőösszeg az év eleje óta eltelt időszak végén 216,1 milliárd eurón állt, ami 5 százalékos bővülést jelent az előző év hasonló időszakában elért 205,8 milliárd euróhoz képest. A hiteleknek a betétekhez viszonyított aránya 2011. szeptember 30-ig 111,2 százalékra javult. Az ügyfélbetétek állománya 3,9 százalékkal 121,6 milliárd euróra nőtt az év eleje óta, a hitelek pedig mindössze 2,2 százalékkal 135,2 milliárd euróra bővültek a vizsgált időszakban.

Októberben az Erste jelezte: a rendkívüli tételeknek köszönhetően a csoport várhatóan mintegy 700-800 millió euró nettó veszteségről számol be 2011-ben, míg a rendkívüli terhek nélkül 850-950 millió euró nyereséget mutatna a mérleg.
Az Erste Group részvénytőkéje 11,9 milliárd eurót tett ki 2011. szeptember 30-án, a core tier 1-es alaptőke 10,6 milliárd eurót ért el (2010 év végén 11,0 milliárd eurót). A stabil hitelállomány mellett a kockázattal súlyozott eszközök 119,9 milliárd euróval nagyjából változatlan szinten maradtak a 2010. év végi állapothoz viszonyítva. Az összes kockázatra vetített tier 1-es tőkeráta 9,8 százalék lett (a 2010. év végi 10,2 százalék után), a szintén az összes kockázatra vetített core tier 1-es alaptőkeráta pedig 8,8 százalékra növekedett az előző esztendő végén tapasztalt 9,2 százalék után.

Levágták a CDS-állományt

„A harmadik negyedéves eredményünkkel kapcsolatban október 10-én nyilvánosságra hozott előzetes bejelentésünk után többen is aggodalmuknak adtak hangot a CDS-kitettségünkkel kapcsolatban. Erre reagálva a szóban forgó állományt a szeptember végi 5,2 milliárd euróról 0,3 milliárd euróra csökkentettük tegnap, mégpedig úgy, hogy a továbbiakban ez a lépés nem lesz hatással a mérlegünkre" – jelentette ki Andreas Treichl, az Erste Group Bank AG vezérigazgatója a 2011. évi első három negyedév eredményeinek bemutatásán.

„Engedjék meg, hogy egészen egyértelműen fogalmazzak. Csak egy válaszom van azok számára, akikben az elmúlt hetekben kételyek merültek fel az Erste Group elkötelezettségével kapcsolatban: az Erste az Európai Unió keleti részének lakossági és vállalati bankja. A legfrissebb események csak még inkább megerősítettek minket ebben a meggyőződésünkben."

59 millió euró hiányzik

Az Európai Bankhatóság 9 százalékos tőkemegfelelési rátát határozott meg, amit 2012 júniusáig el kell érni. A 2011. évi első kilenc hónap (auditálás előtt álló) eredményei alapján – és leszámítva az 540 millió eurós részvételi magántőkét – az Erste Group tőkéje 59 millió euróval elmarad a szükséges szinttől. A hiányzó tőke végső mértéke a 2011. január-szeptemberi adatok alapján kerül kiszámításra, tehát már figyelembe veszi az Erste Group által a közelmúltban bevezetett intézkedéseket. Normál üzletmenet mellett a 2012-ig realizált mérleg szerinti nyereségnek fedeznie kell a tőkeelmaradást.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG