Az elemzés szerint a GDP-alakulás kínálati oldali vezető jelzőszámai folyamatosan javulnak, és az erőteljes recessziós tényezőnek számító raktárkészlet-leépítés "sem tarthat örökké". A BoA-ML londoni elemzői az amerikai és a kínai teljesítmény-előrejelzéseiket javították a legjelentősebb mértékben. Az Egyesült Államokra szóló prognózisát a ház 2,1 százalékos idei visszaesésre és 2,6 százalékos jövő évi növekedésre módosította az eddigi mínusz 2,6 százalékról, illetve plusz 1,7 százalékról.
Az Olaszországban zajló G8-csúcsértekezlet résztvevői szerint már látszanak a világgazdaság megszilárdulására utaló első jelek, ezt állapítja meg a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta csoport csúcstalálkozójának első napját záró közös nyilatkozat tervezete. Eközben a Nemzetközi Valutaalap kissé rontotta idei világgazdasági előrejelzését, de javította a jövő évre szóló jóslatát. |
A Kínára adott, 2009-re szóló 8,0 százalékos GDP-növekedési előrejelzés változatlan maradt, ám a BoA-ML 2010-re már 9,6 százalékos kínai növekedést vár a mostanáig érvényben volt 8,3 százalék helyett.
Az euróövezetben ugyanakkor a cég szerint a helyzet változatlanul rossz. A Bank of America-Merrill Lynch londoni részlege a valutauniós térségben az idén továbbra is 4,4 százalékos visszaesést vár, és nem változtatott a jövő évre szóló, meglehetősen nyomott, 1,2 százalékos növekedéssel számoló prognózisán sem. A ház az idei német GDP-előrejelzését még rontotta is, az eddigi 5,9 százalékos zuhanásról 6,0 százalékos mínuszra. A cég szerint a német gazdaság jövőre 1,2 százalékkal növekszik az eddig várt 1,1 százalék helyett.
A felzárkózó térség egésze a jelentés szerint sokkal jobb teljesítményt nyújt a fejlett ipari országoknál. Az OECD-csoportba tartozó ipari gazdaságok az idei évre várt 3,4 százalékos visszaesés után jövőre 2,2 százalékos növekedést produkálnak a prognózis szerint - a Bank of America-Merrill Lynch korábban 1,8 százalékos GDP-pluszt valószínűsített ebben az országcsoportban -, a felzárkózók azonban idén sem lesznek recesszióban: a cég 1,9 százalékos növekedést jósol nekik az idén, és 5,5 százalékost jövőre.
Az amerikai kormány újabb gazdaságélénkítő programot fontolgat - jelentette a Voice of America rádió. |
A globális vállalati szektor pénzügyi helyzete azonban egyelőre meredek ütemben romlik. A Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban közzétett havi összesítése szerint a befektetési sáv alá sorolt cégadósok körében az idei második negyedévben 10,1 százalék volt a törlesztési hátralékosok aránya az első negyedévi 7,4 százalék, illetve az egy évvel ezelőtt mért 2,0 százalék után.
A Moody´s előrejelzési modellje azt mutatja, hogy a törlesztéseikkel leálló vállalatok aránya az idei negyedik negyedévben tetőzik 12,8 százalékkal, de a mostantól számított egy éves távlatban már 6,0 százalékra csökken.
Már nem Magyarország a fekete bárány?
Mindenképp visszaesés várható idén
Visszaesés az EU-ban: Lengyelország és Ciprus megúszta
Előbb-utóbb vége lesz a válságnak
Három év múlva talpra állhat Kelet-Európa
MTI