Leszögezte, hogy fennállásának tizedik évében az OLAF jól működik és nemzetközileg jó hírnévnek örvend. Arra is rámutatott ugyanakkor, hogy a hivatal "nem küzdhet egyedül" a csalás és a korrupció ellen - sikere nagyban múlik a tagállamokban, az unión kívüli országokban, a nemzetközi szervezetekben és az uniós intézményekben található partnereken.
1999-es létrehozása óta az OLAF több mint 3000 ügyet indított. Az OLAF vizsgálatainak eredményeképpen a büntetőbíróságok több mint 300 személyt ítéltek el összesen majdnem 875 év – ebből 208 év felfüggesztett – börtönbüntetésre.
Ha korrupciót észlel, majd jelentse! |
A részletes statisztika szerint tavaly a legtöbb, 51 vizsgálat Belgiumban - nyilván jórészt az uniós intézményeknél - volt folyamatban. Bulgáriában 42, Olaszországban 41, Romániában 21 vizsgálatot folytattak tavaly. Hét esetben Magyarországon is vizsgálódott a szervezet, ezek közül egy áfa-megkerülési nemzetközi vizsgálatot említ a jelentés.
Brüner kiemelt néhány nagyobb jelentőségű vizsgálatot, mint egyes egészségügyi projektek hűtlen kezelése Ugandában, a Kínából származó szilíciumfémre kivetett dömpingellenes vámok megkerülése, valamint a szerződések odaítéléséért cserébe állítólagosan kenőpénzt kérő bizottsági delegációs alkalmazott esete.
Bulgáriában és Romániában nem utolsó sorban az uniós csatlakozást segítő mezőgazdasági támogatások felhasználását tanulmányozták, és összesen mintegy 80 millió eurónyi szabálytalanságra rá is bukkantak.
Bajnai: a pártkasszánál kezdődik a korrupció
Majd a válság elbánik a magyar korrupcióval?
Látjuk a korrupciót, de mélyen hallgatunk róla
MTI