.jpg)
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta, hogy a magyar cég valóban öt éve tárgyal az OMV-vel, de szavai szerint e tárgyalásokat "megszakította" az osztrák cég ellenséges nem hivatalos ajánlata. Hernádi szerint az osztrákoknak emlékezniük kellett volna arra a régi térségbeli mondásra, hogy "ha valaki tejet akar, nem kell ahhoz megvenni a tehenet".
Az OMV vezetője szerint ugyanakkor az osztrák cég már kapcsolatba lépett a Mol legtöbb független részvényesével, akiknek mindegyike üdvözölte az összeolvadás gondolatát. Ruttenstorfer szerint "nem mindegyikük mutatott hajlandóságot arra, hogy meg is szólaljon, de néhányuk jelezte, hogy aktivizálná magát".
A Financial Times felidézi, hogy eddig két nagy intézményi befektető, a Templeton és a Centaurus közölte nyilvánosan, hogy támogatja a tranzakciót.
Az OMV vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta: az osztrák cég továbbra is elkötelezett az együttműködésről folyó tárgyalási folyamat mellett. Hozzátette: "van értelme" a két vállalat "kombinálásának", mivel a konszolidáció a térségben "elkerülhetetlen". Ruttenstorfer szerint a térségben az utóbbi öt évben 12 nagyobb tranzakció ment végbe, és "úgy gondoljuk, hogy a történet ezzel még nem ért véget".
A Financial Times szerint az OMV azzal érvel, hogy a hozzá és a Molhoz hasonló nagyságú energiaipari csoportoknak egyesíteniük kell erejüket, hogy felvehessék a verseny a nyugati óriásokkal, amelyek "irigykedve figyelik" a gyorsan növekvő közép- és kelet-európai piacot, valamint az orosz energiatermelőkkel is, amelyeknek erős szándéka a belépés a finomítói piacra.
Hernádi Zsolt azonban a lapnak azt mondta: a Mol megtanulta, hogyan működjön jól versenyhelyzetben is. A verseny azt jelenti, hogy változtatásokat kell végrehajtani, és mi folyamatosan változtatunk - mondta.
Ruttenstorfer szerint az OMV-ajánlat kimenetele most a piacon és az EU-bizottságon múlik; ez utóbbi egyelőre csak tanulmányozza, hogy a Mol védelmét is szolgáló magyar jogszabály megfelel-e az uniós előírásoknak. Az OMV vezérigazgatója elismerte, hogy a folyamat "időbe telhet", de kijelentette, hogy az OMV két-három évet is tud várni.
Elemzésében a Financial Times megjegyzi: a magyarországi bal- és jobboldal között olyan mély a megosztottság, hogy az MSZP és a Fidesz hívei gyakran egy helyiségben sem hajlandók tartózkodni. Olyan erős azonban a vágy a Mol külföldi kézbe kerülésének megakadályozására, hogy a parlamenti képviselők félretették nézetkülönbségeiket, és 337:4 arányban megszavazták azt a törvényt, amely általában erősíti a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásoknál a vállalatvezetés hatáskörét a nem kívánt átvételek visszaverésére - áll a londoni napilap kommentárjában.
Egyelőre nem folyik vizsgálat Brüsszelben
Nem folyik versenyügyi vizsgálat az OMV-Mol ügylet ügyében az Európai Bizottságon, miután ilyen jellegű felvásárlással kapcsolatos hivatalos értesítés nem érkezett Brüsszelbe - közölte a végrehajtó testület illetékes szóvivője, Jonathan Todd. A bizottság már korábban jelezte, hogy versenyügyi szervei nem vizsgálódnak sem az OMV kezdeményezte egyesülés, sem a Magyarországon Lex Molként emlegetett törvény ügyében.
Ezzel szemben a belső piaci kérdésekért felelős bizottsági főigazgatóság vizsgálja a héten megszavazott jogszabályt, mert azt gyanítja, hogy abban olyan elemek lehetnek, amelyek nincsenek teljes összhangban a tőke szabad áramlását vagy a szabad vállalkozásgyakorlást rögzítő uniós szabályokkal.
OMV: a Molnak nincs párja
Igaz szerelem: az OMV akár két évet is vár
Elfogadták a Lex Molt
MTI