1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OMV már évek óta tárgyal a Mollal az együttműködésről, és elkerülhetetlennek tartja az iparági konszolidációt a térségben, idézte a Financial Times az osztrák olajcég vezérigazgatóját
Az OMV már évek óta tárgyal a Mollal az együttműködésről, és elkerülhetetlennek tartja az iparági konszolidációt a térségben, idézte a Financial Times az osztrák olajcég vezérigazgatóját, aki szerint a magyar cég független részvényesei támogatják az egyesülést.

Wolfgang Ruttenstorfer a londoni gazdasági napilapnak felfedte: az OMV azóta tárgyalásban áll az együttműködésről a magyar olajipari csoporttal, hogy 2001-ben 9 százalékos részt vásárolt a Molban. E tárgyalások az utóbbi tizenkét hónapban "felgyorsultak", és "sok intenzív megbeszélés" volt arról, hogy miképp lehetne kombinálni a két üzletet, mondta Ruttenstorfer.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta, hogy a magyar cég valóban öt éve tárgyal az OMV-vel, de szavai szerint e tárgyalásokat "megszakította" az osztrák cég ellenséges nem hivatalos ajánlata. Hernádi szerint az osztrákoknak emlékezniük kellett volna arra a régi térségbeli mondásra, hogy "ha valaki tejet akar, nem kell ahhoz megvenni a tehenet".

Az OMV vezetője szerint ugyanakkor az osztrák cég már kapcsolatba lépett a Mol legtöbb független részvényesével, akiknek mindegyike üdvözölte az összeolvadás gondolatát. Ruttenstorfer szerint "nem mindegyikük mutatott hajlandóságot arra, hogy meg is szólaljon, de néhányuk jelezte, hogy aktivizálná magát".

A Financial Times felidézi, hogy eddig két nagy intézményi befektető, a Templeton és a Centaurus közölte nyilvánosan, hogy támogatja a tranzakciót.
  
Az OMV vezérigazgatója a Financial Timesnak azt mondta: az osztrák cég továbbra is elkötelezett az együttműködésről folyó tárgyalási folyamat mellett. Hozzátette: "van értelme" a két vállalat "kombinálásának", mivel a konszolidáció a térségben "elkerülhetetlen". Ruttenstorfer szerint a térségben az utóbbi öt évben 12 nagyobb tranzakció ment végbe, és "úgy gondoljuk, hogy a történet ezzel még nem ért véget".

A Financial Times szerint az OMV azzal érvel, hogy a hozzá és a Molhoz hasonló nagyságú energiaipari csoportoknak egyesíteniük kell erejüket, hogy felvehessék a verseny a nyugati  óriásokkal, amelyek "irigykedve figyelik" a gyorsan növekvő közép- és kelet-európai piacot, valamint az orosz energiatermelőkkel is, amelyeknek erős szándéka a belépés a finomítói piacra.

Hernádi Zsolt azonban a lapnak azt mondta: a Mol megtanulta, hogyan működjön jól versenyhelyzetben is. A verseny azt jelenti, hogy változtatásokat kell végrehajtani, és mi folyamatosan változtatunk - mondta.

Ruttenstorfer szerint az OMV-ajánlat kimenetele most a piacon és az EU-bizottságon múlik; ez utóbbi egyelőre csak tanulmányozza, hogy a Mol védelmét is szolgáló magyar jogszabály megfelel-e az uniós előírásoknak. Az OMV vezérigazgatója elismerte, hogy a folyamat "időbe telhet", de kijelentette, hogy az OMV két-három évet is tud várni.

Elemzésében a Financial Times megjegyzi: a magyarországi bal- és jobboldal között olyan mély a megosztottság, hogy az MSZP és a Fidesz hívei gyakran egy helyiségben sem hajlandók tartózkodni. Olyan erős azonban a vágy a Mol külföldi kézbe kerülésének megakadályozására, hogy a parlamenti képviselők félretették nézetkülönbségeiket, és 337:4 arányban megszavazták azt a törvényt, amely általában erősíti a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásoknál a vállalatvezetés hatáskörét a nem kívánt átvételek visszaverésére - áll a londoni napilap kommentárjában.


Egyelőre nem folyik vizsgálat Brüsszelben

Nem folyik versenyügyi vizsgálat az OMV-Mol ügylet ügyében az Európai Bizottságon, miután ilyen jellegű felvásárlással kapcsolatos hivatalos értesítés nem érkezett Brüsszelbe - közölte a végrehajtó testület illetékes szóvivője, Jonathan Todd. A bizottság már korábban jelezte, hogy versenyügyi szervei nem vizsgálódnak sem az OMV kezdeményezte egyesülés, sem a Magyarországon Lex Molként emlegetett törvény ügyében.

Ezzel szemben a belső piaci kérdésekért felelős bizottsági főigazgatóság vizsgálja a héten megszavazott jogszabályt, mert azt gyanítja, hogy abban olyan elemek lehetnek, amelyek nincsenek teljes összhangban a tőke szabad áramlását vagy a szabad vállalkozásgyakorlást rögzítő uniós szabályokkal.

OMV: a Molnak nincs párja
Igaz szerelem: az OMV akár két évet is vár
Elfogadták a Lex Molt

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG