A megállapodást Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, Nyers Rezső, a bankszövetség főtitkára, valamint Hatala József országos rendőrfőkapitány írta alá.
Az aláírást megelőzően Pintér Sándor belügyminiszter a bűnmegelőzés és a felderítés fontosságát hangsúlyozta. "Meggyőződésem, hogy kevesebb lesz a bűncselekmény a bankokban, kevesebb a fegyveres rablás és az intellektuális bűnelkövetés" - mondta, hozzátéve, hogy a Belügyminisztérium teljes mértékben támogatja a Magyar Bankszövetség és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) együttműködését.
Erdei Tamás a megállapodás jelentőségét azzal indokolta, hogy az utóbbi években nőtt a bankok elleni fegyveres támadások száma. Emiatt a megállapodást aláíró két fél vállalásokat tett az ügyfelek és a bankok munkatársainak védelmében. Mint elmondta, hogy a bankok technikai védelmi eszközeinek fejlesztésén kívül információkat is eljuttatnak a rendőrséghez, hogy támadás esetén a kiérkező rendőrök "tudják, mi a teendőjük a bankfiókban".
A bankszövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a bankszövetség és a rendőrség hét évvel ezelőtti első megállapodásához képest a mostani dokumentum új eleme az intellektuális bűnözéssel szembeni fellépés. Ez például a jogszabályok betartásával történő információcserét jelenti a pénzmosással és a terrorizmussal összefüggő bűncselekmények megelőzéséhez és az azok elleni hatékony fellépéshez. "A rendőrség munkatársainak átadjuk a szakmai tudásunkat" - mondta Erdei Tamás, hozzátéve, hogy a bankszövetség konferenciákat és képzéseket szervezhet a jövőben a rendőrség szakembereinek.
Hatala József országos rendőrfőkapitány az ünnepélyes aláírás után elmondta, a bankszövetség és a rendőrség eddigi nagyon jó kapcsolatának köszönhető a rendőrség eredményes munkája több, pénzintézetek elleni támadásnál. Hangsúlyozta, hogy a bankfiókok fizikai védelme mellett "az elhárító és a felderítő munkát is új alapokra kell helyezni".
Az ORFK és a bankszövetség első megállapodását 2004. november 15-én kötötte meg. Az akkori megállapodás szerint a rendőrség azt vállalta, hogy a járőrútvonalak kialakításakor figyelembe veszi a kiemelten veszélyes objektumokat, bankfiókokat, bankjegykiadó automatákat, továbbá tájékoztatja a bankszövetséget a hitelintézetek elleni támadások új módszereiről. A bankszövetség pedig vállalta, hogy ajánlásokat tesz a rendőrségnek a hitelintézeteket érintő "rendkívüli események" elemzése alapján.
MTI