1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Raiffeisen elemzőinek várakozása szerint a globális befektetői hangulat nem romlik a nyár során. Hosszabb távon Magyarország a régió fekete bárányából a sikeres stabilizáció mintagyerekévé válhat – ez azonban még a jövő zenéje
A Raiffeisen elemzőinek várakozása szerint a globális befektetői hangulat nem romlik a nyár során. Hosszabb távon Magyarország a régió fekete bárányából a sikeres stabilizáció mintagyerekévé válhat – ez azonban még a jövő zenéje. Rövid távon mély recesszió, romló életszínvonal, de stabilizálódó pénz-, és tőkepiaci környezet vár ránk. Mi várható ilyen körülmények között a devizapiacokon és a tőzsdéken? A Raiffeisen harmadik negyedéves Stratégia című elemzéséből szemezgettünk

Hazai gazdaság

A Raiffeisen elemzőinek várakozása szerint a globális befektetői hangulat nem romlik a nyár során. Ősz elején várható egy kisebb megingás, de az év utolsó hónapjaira ismét az optimizmus lesz a meghatározó. Ami a regionális kockázatokat illeti, itt alapesetben enyhe mérséklődésre számítanak, a reálgazdasági helyzet stabilizálódásával párhuzamosan (ebbe a képbe a lett vagy az ukrán probléma esetleges eszkalálódása rondíthat bele).

Magyarországon a politikai bizonytalanság kerülhet terítékre ősszel. Mindezekből a megfontolásokból a korábbi árfolyam-előrejelzést fenntartják: szeptemberre 280-as EUR/HUF, decemberre 270 a raiffesenesek várakozása.

A monetáris politika az elemzés szerint két kő között őrlődik: a forinterősödés (és általában a kockázati felár mérséklődése) inkább a kamatcsökkentés irányába mutat, azonban a meglévő és a jövőbeni kockázatok valamint a helyzet törékenységétől való félelem mindezidáig visszatartó erő volt. Az infláció jelenlegi (a kamatszinthez képest kimondottan) alacsony szintje (májusban 3,8%, január-május között 3,3%), és a 18 hónap távlatában várt alacsony szintje (3-4% közötti) kamatcsökkentést indukálna, azonban az előttünk álló meredek emelkedése ez ellen szól.

Mindezidáig az óvatoskodás határozta meg a döntéseket (január óta változatlanul 9,5%, amely lassanként Európa legmagasabb kamatszintje). Mindazonáltal nagyon érik már a kamatcsökkentés: az elemzők szerint
akár már júliusban sor kerül 50 bázispontos kamatvágásra, és az év végére 8%-os alapkamatot prognosztizálnak.

Összefoglalva: a magyar gazdaság rendkívül mély recesszióba került 2009 első felére. Az év második felében annyiban változik a helyzet, hogy miközben az exportpiacokon a visszaesés mértéke enyhülhet, a belső kereslet
zuhanása tovább mélyül majd. Az infláció meredeken emelkedik, az év végén 8% körüli szinten tetőzik. A reálgazdasági válság tehát nem enyhül, hanem valamelyest átalakul.

A Bajnai-kormány intézkedései szükségesek és többnyire jó irányúak, bár részleteiben vitathatóak. A globális, a regionális és a lokális kockázatok jelentősen mérséklődtek a második negyedévben. A forint is jelentős erősödésen tudott keresztül menni (EUR/HUF 300 => 270). További forinterősödésre az elemzők nem számítanak, sőt az őszi hónapokban a kockázatok újból előtérbe kerülhetnek.

Hosszabb távon Magyarország a régió fekete bárányából a sikeres stabilizáció mintagyerekévé válhat – ez azonban még a jövő zenéje. Rövid távon mély recesszió, romló életszínvonal, de stabilizálódó pénz-, és tőkepiaci környezet vár ránk.

Devizapiacok

A 2008-as év után idén is kiemelt szerepe van a devizaárfolyamok változásának. Egyrészt azért, mert történelmi árfolyamcsúcsokat (illetve mélypontokat) láthattunk. Másrészt pedig az egyes fizetőeszközök az adott ország/térség "lázmérőjeként" funkcionálnak, azaz gazdasági állapotukról és megítélésükről számolnak be. Ez a kiemelt szerep a továbbiakban is jellemző lesz - olvasható az elemzésben.

Az EUR/USD árfolyama az elmúlt hónapokban is a befektetői hangulat változásának megfelelően alakult. A kockázati étvágy javulásának nyomán a tőke a tartalékvalutaként funkcionáló dollárból kockázatosabb eszközökbe vándorolt, gyengítve ezáltal az USD-t. Mivel a kamatpolitika oldaláról nem várható változás a következő negyedévekben az Atlanti óceán egyik partján sem (az eurózónában és az USA-ban rekord-mélységben marad az irányadó ráta), ezért a továbbiakban is a befektetői hangulat alakulása lehet meghatározó az EUR/USD kereskedésében. Az amerikai FED ugyanakkor továbbra s jóval expanzívabb monetáris politikát folytat, mnt az Európai Központi Bank, aminek nyomán időről időre imét felélénkülhetnek az USD stabilitásával kapcsolatos aggodalmak.

Egy másik fontos tényező lehet a dollár tartalék-valuta státusza körüli vita: Kína, Oroszország és India is csökkenteni szeretné a zöldhasú szerepét a tartalékképzésben, és helyette az SDR-t képzelik el a jövő tartalék-devizájaként. Ez a folyamat azonban hosszú időt vesz igénybe, a tartalékképzés körüli vita viszont okozhat kilengéseket, és a fenti tényezők összességében nem kedveznek a dollárnak. Ennek megfelelően a Raiffeisen szeptemberi EUR/USD célárfolyama 1,45, decemberre pedig 1,5.

Az EUR/CHF kereskedése rendkívül unalmasan alakult a Svájci Jegybank (SNB) márciusi – frankot gyengítő –
intervencióját követően. A devizapár sávos kereskedésében csak a svájci jegybankárok verbális és tényleges intervenciói (frank eladás euró ellenében) okoztak nagyobb kilengéseket, a befektetői hangulat változását már nem követte az árfolyam. A szeptemberi EUR/CHF célárfolyam a Reaiffeisennél 1,52, év végére pedig 1,53.

Részvénypiac

A hazai részvénypiac szempontjából is legfontosabb faktor alapján jelen állás szerint úgy tűnik, hogy a március és június között kialakuló emelkedő trend a nyári időszak beköszöntével megtört. Az elemzés  szerint egy fenntartható bika piac kialakulásához jelen pillanatban még nem adottak a feltételek. A nyári uborkaszezonban a piac várhatóan visszaadja korábbi emelkedésének egy részét.

A mögöttünk álló időszakban a hazai gazdaság és ezen keresztül a forint megítélésében egy relatíve jelentős javulás következett be, erősen támogatva természetesen az általában is kedvezőbb nemzetközi hangulattól. Ennek eredményeképpen a korábbi pánik mélypontjaitól folyamatosan távolodott a forint és a hazai eszközök súlyozásában is némi pozitív változás állt be.

Az előttünk álló negyedévben hasonlóan markáns eltérést, hatást ebből a szempontból nem várnak. A forint várhatóan egy 280-as árcentrum körül mozoghat, a válságkezelő intézkedések legsürgősebb – de a hosszú távú sikerhez még közel sem elegendő – lépéseit megtették ugyan, ezek beéréséig és további strukturális intézkedések meghozatalához azonban idő kell.  Sem érdemi alul- vagy felülteljesítést nem várnak a hasonló
kockázatú régiókhoz képest.  Gyakorlatilag viszont kizárják azt a lehetőséget, hogy a hazai piac a korábbi mélypontjai közelébe essen vissza.

A hazai piacon továbbra is az OTP a legérzékenyebb a nemzetközi hangulat változásaira. Miután a forint jelentősebben erősödött és az UAH is úgy tűnik, hogy megtartja most már magát az USD-vel szemben, ez a diszkont jelentősen csökkent az utóbbi időben. Rövidtávon továbbra is indokoltnak tartanak némi diszkontot a részvényárban könyv szerinti értékéhez képest figyelembe véve a várható saját tőkére jutó eredménynél magasabb becsült tőkeköltséget, míg középtávon tovább konvergálhat a részvényárfolyam a becsült várható könyv szerinti érték felé. A jelenlegi árszint mellett a Raiffeisen elemzői semleges ajánlást tartanak fenn a részvényre, és felhívják arra a figyelmet, hogy akár a várt természetes nyári lefelé csúszásban, akár egy esetleges őszi további esésben ismét gyorsan veszíthet értékéből a papír, könnyen ismét 3000 forint alá is kerülhet. Jelen pillanatban tehát kedvezőbb beszállási pontokra érdemes várni. Az OTP továbbra is kedvező eszköz lehet rövidebb távú spekulatívabb kereskedésre is.

A MOL szempontjából vegyesen alakul a működési környezet, az olajárak emelkedése pozitívum és annak ellenére, hogy üzemi szinten a HUF/USD erősödése negatívum, a cég jelentős devizahitel állománya miatt a forint erősödése is jelenleg inkább a pozitívumok közé sorolható. A papír fundamentális szempontból jelentősebben alulértékelt, ebben azonban a Raiffeisen véleménye szerint a már többször említett tulajdonosi szerkezetnek is szerepe van. A Surgutneftegas számos módon gyakorolhat elvileg nyomást a cégre, gondolva a MOL erős orosz függőségére mind termelési mind ellátási oldalon, mely némi kockázatot jelenthet a MOL eredményességére is. Az elemzők rövid távon az olajárban nem látnak további érdemi növekedési potenciált, amely ismét erősebben a szektor felé fordítaná a figyelmet, így alulárazottsága ellenére a következő negyedévben nem valószínű, hogy ez a diszkont jelentősen szűkülne, így a vétel ajánlás kizárólag hosszú távra értelmezhető.

A két gyógyszergyártó működésére a hazai és nemzetközi gazdasági folyamatok relatíve lényegesen kisebb hatást gyakorolnak, az átmeneti negatív piaci folyamatokkal szemben is viszonylag jó ellenálló képességet
mutatnak. A közép- és hosszú távú kilátásaik pedig az elemzők szerint nem változtak érdemben.  Az elemzők szerint leginkább talán egy sávkereskedés várható a papírokban. Jelen árszintek mellett semleges a Raiffeisen-elemzők ajánlása  mindkét papírra, érdemi árfolyamcsökkenés esetén azonban elsősorban stratégiai befektetésnek mindkét papír ajánlható.

A Magyar Telekom számára – feltételezve, hogy a nemzetközi piaci hangulat oldaláról a következő időszakban jelentős támogatást nem kap – elsősorban a hazai állampapír piaci hozamok alakulása (csökkenése) jelenthetne érdemi felhajtó erőt. A papír a közeljövőben várhatóan megőrizheti defenzívebb jellegét, érdemi sztorit azonban az elemzők nem látnak benne a közeljövőben.

Összességében elmondható tehát, hogy a következő időszakban a hazai részvénypiacon sem látnak érdemi növekedési potenciált a Raiffeisen eléemzői, elsősorban a nemzetközi hangulat várható alakulása miatt. Az a rendkívüli alulárazottság a hazai részvénypiacon, gondolva itt elsősorban az OTP-re és az Egis-re, amely az év elején megfigyelhető volt a forint stabilizálódásával és a legszükségesebb gazdaságpolitikai lépések megtételével korrekcióra került, és nem is várható, hogy visszatér még egy kedvezőtlenebb nemzetközi hangulat kialakulása esetén sem.

A hazai piacon gyakorlatilag kizárható a korábbi mélypontokra való visszatérés. Érdemi befektetési döntést elsősorban az őszi események értékelése alapján érdemes tenni a hazai piacon is, jelenleg alapvetően semleges a Raiffeisen ajánlása, az előző időszakban elért esetleges profit realizálása mellett - olvasható a Stratégia című kiadványban.

Kongatják a vészharangot: szakadék szélén az OTP?
"Mindenki a forinthitelezésben lesz érdekelt"
Bajnai villámgyors költségvetéssel számol 
Előbb-utóbb vége lesz a válságnak 
Három év múlva talpra állhat Kelet-Európa 
Egyre jobban bízunk a reménytelen jövőben?  
Oszkó: a pénzügyi egyensúly mindenek felett 
Már vizsgálják, életben marad-e Magyarország

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG