Az Európai Központi Bank (EKB) 40 milliárd dollárt osztott szét csütörtökön egynapos lejáratra 4,00 százalékos kamatra, és közleménye szerint addig folytatja az aukciókat, amíg szükséges.
A brit központi bank, a Bank of England szintén 40 milliárd dollárt ajánl fel, mármint a csütörtöki első napra, az amerikai szövetségi tartalékbankrendszerrel (Fed) tavaly decemberben kötött és most megújított csereegyezmény keretében. Szintén várható, hogy folytatja az aukciókat a következő napokban is. Csütörtökön 3,802 százalékos súlyozott átlagkamatra adta a pénzt.
A Svájci Nemzeti Bank is naponta tart dollárárverést csütörtöktől egynapos lejáratra, naponta legföljebb 10 milliárd dollár ajánlva fel, csütörtöki közleménye szerint.
Az új aukciók alapja, hogy a Fed megújította a világ nagy központi bankjaival kötött csereegyezményeit. Az átmeneti devizacsere-rendezés keretét 180 milliárd dollárral bővítik, és minden kölcsönös megállapodás január végéig érvényes, közölték a Fednél csütörtökön. A bővítés 55 milliárd dolláros az EKB számára, 110 milliárd dollárra - vagyis ennyivel többet oszthat ki az EKB -, és 15 milliárd dolláros a Svájci Nemzeti Bank számára, 27 milliárd dollárra.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A japán központi bank a maga részéről szintén rendkívüli árverést rendezett egynapos lejáratra csütörtökön, de még nem dollárt használt fel, hanem jent, 2,5 billió jen (23,93 milliárd dollár) értékben. Az utóbbi három nap alatt már 8 billió jent öntött a bankközi piacra. A japán központi bank pénteken is folytatta az aukciót, újabb 2 billió jennel.
A kínai kormány is igyekszik stabilizálni a piacot: vásárolja a három legnagyobb állami bank részvényeit, és megszüntette a részvényvásárlási illetéket.
A központi bankok nemzetközi együttműködése pótlólagos likviditást teremt a szűkmarkúvá, iriggyé vált bankközi piacokon, ettől az egynapos kamatok már lefelé indultak, habár távolabbi határidőkre a kamatok még messze vannak a központi bankok irányadó kamataitól.
Technikai intézkedésként a brit piacfelügyelet januárig tartó hatállyal elrendelte az új "short" pozíciók, vagyis áresésre játszó határidős, fedezetlen eladási-visszavásárlási ügyletek tilalmát a pénzügyi részvényekre. Hasonló tilalom - akkor általában és egészében minden fedezetlen eladási-visszavásárlási ügyletre - utoljára a 19. században volt érvényben a londoni piacon.
Az amerikai tőzsdefelügyelet hasonló intézkedésen gondolkodik, és vizsgálja a jelenlegi gyakorlat jogszerűségét. Az Egyesült Államokban először 1929-ben korlátozták - tőzsdei lejmenet idejére betiltották - a fedezet nélküli eladásokat, az erre vonatkozó törvényt tavaly vonták vissza. Később, 1940-ben a befektetési alapok számára teljes egészében megtiltották a fedezet nélküli eladásokat, ez a törvény 1997-ig volt érvényben.
A moszkvai tőzsdéken szerda óta szünetel a részvényforgalom, ezt pénteken várhatóan újra engedélyezik, de szintén a fedezet nélküli "árlehajtó" ügyletek tilalmával: ezt ott már szerdán meghirdették.
A legnagyobb segítségnek az ígérkezik, hogy az amerikai kormány és a Fed hírek olyan állami ügynökség megalakítását tervezi, amely átvenné vagy refinanszírozná a pénzügyi intézmények jelzáloghitelekhez kapcsolódó, rossz követeléseit. Ilyen - rossz magánköveteléseket refinanszírozó - állami intézmény korábban átmenetileg már működött az Egyesült Államokban, először az 1930-as, majd az 1980-as években.
Simor: Mindenkire hat a válság
A kormányok és jegybankok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a nemzetközi pénzügyi piacok rendeződjenek, és az összeomlás biztosan megállítható - nyilatkozta egy reggeli rádióműsorban Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
"A napokban Londonban azt mondtam, és most is azt mondom, hogy a nemzetközi pénzügyi válságnak közvetlen, jelentős hatása nem lesz Magyarországra" - jelentette ki a jegybank elnöke az MR1 műsorában. Ami természetesen nem jelenti azt, hogy a válságnak nem lesz hatása, hiszen egy globális pénzpiac minden szereplőjére hat az a válság, ami a világ legnagyobb gazdaságából, az amerikaiból indult ki - tette hozzá.
A magyarországi hatás legfontosabb eleme, hogy a "befektetők számára minden kockázat jelenleg felértékelődik és minden kockázatot magasabb felárral hajlandók hitelezni" - magyarázta Simor. Véleménye szerint Magyarország akkor képes mérsékelni ezt a kockázatot, ha csökkenti az államháztartási hiányt, ahogy azt az elmúlt két évben tette.
A napokban folytatott londoni tárgyalásokon a befektetők jelezték, hogy az elmúlt két évben Magyarország által megtett költségvetési lépések helyesek, kockázati szempontból Magyarország javult, de nem biztosak abban, hogy a folyamat tartós marad - idézte fel a londoni konzultációkon elhangzottakat az MNB elnöke.
Az államháztartás javuló egyensúlya akkor tehető tartóssá, ha a politikusok döntenének arról a közpénzügyi törvényjavaslatról, amely már a parlament asztalán van - mondta Simor András. Ez a törvényjavaslat hosszú távú költségvetési szabályokat írna elő, s elfogadása esetén garanciát nyújtana a befektetőknek arra, hogy a korábban folytatott felelőtlen költségvetési politika nem ismétlődhet meg - fűzte hozzá.
Simor András a politikusok figyelmébe ajánlotta a napokban felvetődő javaslatot, amely a költségvetési kiadásoknak plafont szabna, ez ugyancsak a befektetők biztonságérzetét növelhetné. Megjegyezte azt is, hogy a gazdasági növekedés lassulását a foglalkoztatás bővülésével, illetve a vállalkozásokat terhelő adók mérséklésével lehet ellensúlyozni, aminek előfeltétele a költségvetési kiadások és a költségvetési újraelosztás csökkentése.
A jegybanki alapkamat elsősorban nem a gazdasági növekedés serkentésére, hanem az infláció karbantartására szolgál - szögezte le a jegybank elnöke. "AZ MNB akkor tud kamatot csökkenteni, ha az infláció a megfelelő irányban halad lefelé, és az infláció emelkedésével kapcsolatos kockázatok kiszűrhetők" - jelezte Simor András.
Kinyitott, bezárt, majd megint kinyitott a moszkvai tőzsde
Az orosz tőzsdéken, kétnapi szünet után, nagy áremelkedéssel kezdődött újra a részvényforgalom péntek délelőtt, ezért alig egy órával a nyitás után már le is állította a kereskedelmet az illetékes főhatóság, ezúttal a túl nagy áremelkedés miatt. A felfüggesztés egy órát tartott, utána folytatódott a roham.
A rubel alapú MICEX tőzsde összetett mutatója negyedóra alatt 12,5 százalékkal ment fel, elérte a 960,6 pontot, az emelkedés a leállítás időpontjában már 17,9 százalékos volt, a mutató 1006,8 ponton volt. Az újrakezdés után a mutató hamar 23 százalékos többletig emelkedett a szerdai végeredményhez képest. Mindenesetre hamar döntött a felügyelet a kereskedés folytatásról, miután eredetileg úgy volt, hogy talán csak jövő kedden kezdik újra a részvénykereskedelmet a MICEX-en.
Szakemberek a nagy javulást a külső és belső körülmények javulásával, ezen belül a bankok likviditásának megtámogatásával magyarázták, továbbá azzal, hogy számos társaság - s köztük a részben állami tulajdonban lévő, s ezért nagyobb bizalmat élvező bankok - részvényeinek árfolyama olyan mélyre süllyedt, hogy nagy növekedési potenciállal bír.
A VTB bank 39,6 százalékkal, az állami többségű Rosneft olajtársaság - a legnagyobb Oroszországban - kezdetben 24,6 százalékkal, később 31,1 százalékkal, a Gazprom 16,8 százalékkal, majd 23 százalékkal drágult, és számos további kőolaj- és földgázipari társaság részvénye szintén jelentős mértékben, 11,2-27,4 százalék között emelkedett.
A dollár alapú RTS tőzsdén az emelkedés 13,97 százalék volt az első órában, a fő mutató 1206,77 pontot ért el a leállítás idejére, majd a folytatásban 15,5 százalékos nyereségig emelkedett.
A moszkvai értéktőzsdéken előzőleg szerdán leállították a részvényforgalmat két napra, meredek zuhanás után. A felújításban tilosak a fedezetlen eladási ügyletek.
Szárnyakat kaphat a BUX
Az amerikai pénzpiac stabilizálódásának köszönhetően, akár 5 százalék körüli emelkedést is elképzelhetőnek tart a Budapesti Értéktőzsdén pénteken az MTI által megkérdezett szakértő.
Balásy Zsolt, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint a Fed a bankok tartozásainak átvállalásával kihúzta az elmúlt időszakban tapasztalható pénzpiaci válság méregfogát. Hozzátette: az amerikai és távol-keleti piacok a Fed döntésének hatására rögtön 4 százalék körüli emelkedésbe kezdtek.
A Concorde elemzője szerint az elmúlt napokban az európai és amerikai piacoknál élesebben zuhanó budapesti részvénypiac a pénteki kereskedési napon is túlszárnyalhatja a külföldi tőzsdéket, de most a pozitív tartományban. Balásy Zsolt elképzelhetőnek tartja, hogy a feltételezett pénteki emelkedés egy hosszabb távú növekedés kezdetét jelenti a Budapesti Értéktőzsdén.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 425,31 pontos, 2,38 százalékos csökkenéssel, 17.464,02 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 39,1 milliárd forint volt, a vezető részvények estek az előző napi záráshoz képest.
Bush: nem hagyom bedőlni a világot
Elült a vihar? Emelkednek az ázsiai indexek
A jegybanki akciók megnyugtatták a forintot
Van egyáltalán kiút a válságból?
Hétről hétre nagyobb a pánik
Kína kihúzna a válságból, csak egy szavunkba kerül
Háborús állapotok a piacokon: menekül, ki merre lát
MTI