A magyar gazdaság számára jelenthet kedvezőbb feltételeket a válságból való kilábaláshoz, hogy az Európai Unió pénzügyminiszterei Brüsszelben jóváhagyták, hogy Magyarországnak az eddigi határidő, 2009 helyett csak 2011-re kell az előírt 3 százalékos szintre leszorítania államháztartási hiányát a hazai össztermékhez (GDP) viszonyítva. Ezt az Európai Bizottság javasolta a miniszteri tanácsnak.
Ugyanakkor a válság kedvezőtlen hatásai alól sem tudja kivonni magát az ország. Ezt mutatja, hogy az előző hetinél magasabb érdekelődés és megemelt kibocsátás mellett is 9 bázisponttal 9,23 százalékra csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy hozama az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) aukcióján.
Az optimizmus már megjelent: a GfK piackutató intézet fogyasztói bizalmi indexe, a második negyedévben bekövetkezett emelkedésnek köszönhetően csaknem teljesen visszaállt a gazdasági válság előtti, 2008. szeptemberi szintre. A felmérés szerint a vásárlási hajlandóság indexe is emelkedett a második negyedévben, és az első negyedévhez képest pozitívan változtak a munkanélküliségre vonatkozó várakozások. |
A gazdasági válság miatt az év első felében 9,6 százalékkal kevesebb turista érkezett Görögországba, mint egy évvel korábban. Az idegenforgalmi bevételek még ennél is jobban, 10 százalékot meghaladó mértékben apadtak. A kevesebb turista miatt 19 ezer munkahely ment veszendőbe.
A brit gazdaság ugyanakkor túljutott a recesszió mélypontján, de a határozott fellendülés még odébb van. Ezt a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) Londonban közzétett második negyedévi helyzetjelentésében állapították meg a szakértők.
A BCC, amely 5600 brit vállalat üzleti adatai alapján állította össze új elemzését, azt írta: a feldolgozó és a szolgáltatási szektor fő mutatói egyaránt javultak az elmúlt negyedévben, jóllehet csaknem az összes kritikus fontosságú mérőszám változatlanul negatív tartományban jár, és közülük több "történelmi összehasonlításban is gyenge.
Maradjunk a középúton - ajánlják a németek
Érzik a válságot a sebességváltók
Lenyeli az áfát az NFÜ
MTI