1p
Az árfolyamváltozásokat kiszűrve egy év alatt 4,3 százalékkal zsugorodott a bankszektor mérlegfőösszege a tavalyi első három negyedévi adatok szerint
Az árfolyamváltozásokat kiszűrve egy év alatt 4,3 százalékkal zsugorodott a bankszektor mérlegfőösszege a tavalyi első három negyedévi adatok szerint; a bankok adózás előtti nyeresége több mint 60 százalékkal csökkent, a bankadó nélkül azonban csak 10 százalékkal mérséklődött volna - derül ki Marsi Erikának, a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnökének elemzéséből.

A Magyar Bankszövetség e-hírlevelében közzétett elemzés ismerteti: a teljes hitelintézeti szektor (bankok, bankfiókok, takarékszövetkezetek) mérlegfőösszege egy év alatt - 2009. szeptember végéhez képest - forintban kifejezve 3,1 százalékkal emelkedett, ez azonban ténylegesen nem jelent aktivitásbővülést, mivel a devizaárfolyamok változásával korrigálva a mérlegfőösszeg 3 százalékkal kevesebb a 2009. szeptember végi értéknél.

A bankok (részvénytársasági formában működő hitelintézetek) aktivitása árfolyamszűrten még ennél is jobban, 4,3 százalékkal csökkent, amiben az elemzés szerint meghatározó szerepet játszott a vállalkozói hitelek állományának 13 százalékos csökkenése. A bruttó (értékvesztéssel nem csökkentett) belföldi vállalkozói hitelállomány 10 százalékkal mérséklődött, ezen belül erőteljesebben esett vissza a nagyvállalatok hitelállománya.

Nem zárható ki, hogy a bankadó hatásaként a nagyobb vállalatok hiteleit a korábbiaknál nagyobb mértékben finanszírozzák közvetlenül az anyabankok, mivel így árban versenyképesebbek lehetnek. Ezt látszik alátámasztani az is, hogy csak tavaly szeptemberben eddig soha nem látott mértékben csökkent a hitelállomány, s ezzel párhuzamosan a külföldi források is szűkültek - mutat rá a szakértő.

A kis- és középvállalkozások (kkv) hitelállománya árfolyamszűrten 7,7 százalékkal mérséklődött egy év alatt, de pozitívum, hogy a hitelfelvevők száma jelentősen emelkedett, s hosszú idő óta először nőtt a beruházási hitelek állománya is 2 százalékkal.

A lakossági hitelek állománya forintban 6,2 százalékkal bővült, míg árfolyamszűrten stagnált. A lakáscélú hitelek állománya kismértékben csökkent, mérsékelt ütemű növekedés csak a forint alapú folyószámla- és fogyasztási hiteleknél volt tapasztalható.

A bankrendszer 2010. első három negyedévi adózás előtti eredménye 100,7 milliárd forint volt, kevesebb, mint 40 százaléka a 2009. első három negyedévinek. A bankadó éves eredményhatása 134 milliárd forint, tavaly szeptember végéig ennek az első felét kellett befizetniük a bankoknak a költségvetésbe, míg a második része decemberben volt esedékes. A bankok többsége már a második részt is lekönyvelte. Az elemzés szerint nem állítható egyértelműen, hogy a szeptember végi eredmény már minden banknál teljes mértékben tartalmazza az éves bankadó hatását, az elemzés mindenesetre ezt feltételezi.

A bankadó nélkül a bankrendszer adózás előtti eredménye a 2009. első három negyedévihez képest 10 százalékkal csökkent volna, több hatás eredőjeként. Míg a kamateredmény jelentősen növekedett, a nem kamatjellegűek majdnem ugyanolyan mértékben csökkentek. A kamateredmény emelkedése nem a kamatbevételek (kamatok) növekedése miatt, hanem a betétek hiteleket meghaladóan bekövetkezett kamatkiadásának a csökkenése miatt következett be - mutat rá az elemzés. A működési költségek kismértékben mérséklődtek, s javították az eredményt, az értékvesztésképzés ugyanakkor az előző évhez hasonlóan jelentős nagyságrendet vitt el. Bankrendszeri szinten az előző év első három negyedévéhez képest még egy rendkívüli veszteségtétel volt jelentősebb eredményrontó hatással.

A bankrendszer ROA-mutatója (eszközarányos megtérülése) bankadóval az elő évi 1,17-ről 0,46 százalékra csökkent, bankadó nélkül 1,08 százalék lett volna.

Az egyedi bankok teljesítménye egyre inkább szóródik: a tavalyi első három negyedévben 23 bank 207 milliárd forint adózás előtti eredményt, míg 10 bank 107 milliárd forint veszteséget termelt. Bankadó nélkül a veszteséges bankok száma 7 lett volna, s veszteségük 29 milliárd forinttal lett volna kevesebb. Ez az összeg az, amit a tulajdonosoknak többlettőkével kell fedezniük. A nyereséges bankok eredményének 52 százalékát egy bankcsoport adta az elemzés szerint.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG