.jpg)
A 33 leghátrányosabb kistérségben összesen egymillió ember él. A miniszterelnök hangsúlyozta: a besorolást szakmai alapon határozták meg, nem pedig bármilyen lobbitevékenység vagy egyéb befolyás alapján.
Ezek a támogatási lehetőségek önmagukban nem jelentenek megoldást, csak lehetőséget. Kérdés, hogy a kistérségek, a települések megtalálják-e azokat az embereket, akik vállukra veszik a közösség sorsát - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnök szerint a pályázati pénzek sikeres felhasználása az emberi teljesítményről fog szólni, a képzelőerőről, a tervezőképességről, arról, hogyan tudnak együttműködni civil szervezetekkel, üzleti csoportokkal, van-e átfogó elképzelésük arról, mit akarnak tenni. A kormányfő a megbeszélésen azt javasolta a leghátrányosabb helyzetű kistérségek jelen lévő vezetőinek, hogy álmok és realitás egymást ötvöző valóságát teremtsék meg.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: szeretné, ha ezek a kistérségek nyitott és őszinte partnerségben érezhetnék, hogy az ország nem feledkezett el róluk. A kormányfő úgy vélte, a fő kérdés Magyarország sikerével kapcsolatban az, felkészül-e valamennyi polgára és közössége annak birtokba vételére, ami az övé. Mert - mint fogalmazott - ez nagyon nehéz egy olyan országban, ahol a polgárok nemzedékeken keresztül sosem tapasztalhatták meg, milyen szabadnak és szabadként felelősnek lenni.
Egy olyan országban hiszek, amelynek polgárai abban a meggyőződésben és úgy cselekszenek, hogy alapvetően teljesítményük, szorgalmuk és kultúrájuk lesz jövőjük kovácsa - jelentette ki. Hozzátette: nincs erős Magyarország, ha nem erősek a közösségei és nincsenek erős közösségek, ha nem erősek a polgárok. A miniszterelnök az állam felelősségéről szólva azt mondta, nem hisz abban, hogy csak az lenne a dolga, hogy éjjeliőrként vigyázzon.
A kormánynak feladata Gyurcsány Ferenc szerint utat nyitni az elöl haladóknak és újra osztani a lehetőségeket a lemaradók érdekében. A miniszterelnök példaként említette a Pólus programokat, valamint a 33 leghátrányosabb kistérség támogatására szolgáló "Nem mondunk le senkiről" programot.
A Fidesz szerint a hátrányos helyzetű kistérségek "legfőbb problémája éppen Gyurcsány Ferenc". Az ellenzéki párt nevében Erdős Norbert parlamenti képviselő közleményében úgy fogalmazott: ha volt olyan döntés, amit csak meg lehetett hozni a kistelepülések, a vidéki életforma ellehetetlenítésére, azt a jelenlegi kormányzat meghozta. Példaként hozta fel, hogy a kisiskolák, a vasutak, és a rendelőintézetek bezárása miatt a tanulásra, az utazásra és a gyógyulásra való lehetőség "már csak távoli emlék" az ország szegényebb vidékein élőknek.
A Fidesz úgy látja, minél tovább van hatalmon a kormányzat, annál tovább folyik a rombolás, miközben a szegényebb vidékek, családok, vállalkozások száma egyre csak nő a szociális válság következtében.
Egységesítik a területfejlesztési hálózatokat
A hátul kullogóknak segít a kormány
MTI