Beszédében az amerikai elnök felemelte szavát a korábbi orosz-amerikai szembenállás folytatása ellen. Elismerte, hogy nehéz tartós partneri viszonyt kialakítani volt ellenfelek között, de úgy vélte, hogy Moszkva és Washington érdekei többé-kevésbé egybeesnek több területen - például az atomfegyverek terjedésének megakadályozását, a szélsőségesek elleni küzdelmet, a gazdasági jólét biztosítását, az emberi jogok szavatolását és az együttműködés erősítését illetően - anélkül, hogy sérülne az egyes országok szuverenitása. Emellett felhívta Moszkvát, hogy csatlakozzon az iráni és észak-koreai atomprogram megfékezését célzó amerikai erőfeszítésekhez.
Szót emelt a demokratikus értékek mellett, felszólította az orosz vezetést a jogállamiság és a demokrácia játékszabályainak tiszteletben tartására, a korrupció elleni küzdelemre. Szintén felhívta Moszkvát, hogy tartsa tiszteletben az Oroszországgal határos - Nyugat-barát vezetésű - Ukrajna és Grúzia függetlenségét.
A kétoldalú viszonyban nyilvánvalóan bekövetkezett enyhülés ellenére az amerikai elnököt az orosz lakosság nem fogadta túláradó lelkesedéssel; Moszkvában nincs jele a világ más országaiban látott "Obama-mániának".
Obama Moszkvába látogatott |
Jurij Usakov, az orosz kormány hivatalának helyettes vezetője közölte, hogy Obama ígéretet tett: az Egyesült Államok Grúzia- és Ukrajna-politikájában figyelembe veszi az orosz érdekeket. Obama és Putyin nem csak az Ukrajnával és Grúziával folytatott együttműködésről beszélgetett, hanem általában a posztszovjet térségről, arról, hogy ez a két ország, mint ennek a térségnek a része, mennyire fontos Moszkva számára.
Az amerikai elnök délután ismét találkozott a Kremlben orosz kollégájával, a jelek szerint immár a korábbinál oldottabb légkörben: barátságosan kezet fogtak, Obama megveregette Dmitrij Medvegyev vállát. Az orosz elnök szóvivője szerint az előző nap kötött megállapodások végrehajtásáról, s a gazdasági, mindenekelőtt az energetikai együttműködésről cseréltek eszmét. Medvegyev a találkozó elején kijelentette, hogy Obama látogatása minden tekintetben gyümölcsözőnek bizonyult, hasznosan töltötték az időt az elmúlt két napban.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a kétnapos csúcs egyik fő témájával, a hadászati támadó fegyverek csökkentésével kapcsolatban egy televíziós nyilatkozatban ismét figyelmeztetett: ha az Egyesült Államok úgy dönt, hogy megvalósítja a globális rakétapajzsra vonatkozó eredeti tervét, úgy veszélybe kerül a csökkentés.
Úgy vélte azonban, hogy Washington ennek tudatában van. Obama és Medvegyev számszerű célokat kitűző keretmegállapodást írt alá az említett fegyverek csökkentésére vonatkozó, ez év végén lejáró START-I szerződést felváltó új szerződés kidolgozásáról, valamint az Afganisztánba irányuló amerikai hadiszállítmányok oroszországi tranzitjáról.
Obama és Medvegyev: leszerelték egymást
Máshogy védekezne Washington és Moszkva
Újra szövetségben az USA és Oroszország?
MTI