Az EU-tagállamok pénzügyminiszterei - immár magyar EU-elnökség alatt - jövő kedden tekintik át a tervezetekről készült szakértői jelentést. Ez már része az unión belül megnövelt gazdasági egyeztetésnek, az úgynevezett európai szemeszternek, amelyet a tagállamok kormányait képviselő Tanács részéről elsőként Magyarországnak kell irányítania - tudósít az MTI.
A nemzeti reformprogramokban szerepelnie kell egy középtávú makrogazdasági forgatókönyvnek, az évtized végéig szóló, uniós foglalkoztatási és versenyképességi célkitűzések teljesítéséhez szükséges nemzeti célterveknek, a növekedés és a foglalkoztatás javulásának útjában álló akadályok azonosításának, továbbá az első időszakra vonatkozó konkrét növekedéssegítő intézkedéseknek. Ezeket - miután a márciusi brüsszeli EU-csúcstalálkozón az uniós állam- és kormányfők még további iránymutatásokat adnak hozzájuk - áprilisra véglegesítik, majd a stabilitási, illetve konvergenciaprogramokkal együtt alapul szolgálnak a további egyeztetéshez.
A magyar elnökség alatt zajló első pénzügyminiszteri találkozón véleményt mondanak az Európai Bizottságnak az európai szemesztert indító - a héten nyilvánosságra hozott - éves növekedési felméréséről. A magyar elnökség már közleményben üdvözölte a dokumentumot, megállapítva, hogy "a tíz pontból álló javaslat lehetővé teszi, hogy a tagállamok azonnal megkezdjék a tárgyalásokat a válságból kivezető, összehangolt és hatékony gazdaságpolitika kialakítására". Az elnökség "meggyőződése, hogy az új gazdaságkoordinációs mechanizmus minden tagállam közös érdeke, és a költségvetési fegyelem megerősítésén túl növekedésösztönző, egyensúlyteremtő intézkedésekre van szükség" - áll a közleményben.
Téma lesz a keddi EU-miniszteri találkozón az állandó euróövezeti pénzügyi stabilitási mechanizmusra vonatkozó szabályozás, beleértve a már elhatározott - igen korlátozott mértékű - szerződésmódosítást is. Ennek érdekessége, hogy bár a munkát alapvetően az euróövezeti országok csoportja végzi, a zónán kívüli EU-tagállamok is bekapcsolódhatnak, ha igényt tartanak erre. A soros elnökséghez közel álló források pénteki közlése szerint eddig öt külső ország jelezte érdeklődését, köztük van Magyarország és Nagy-Britannia.
A brüsszeli pénzügyminiszteri találkozón - amely az első hivatalos miniszteri ülés lesz a magyar elnökség idejében - eszmecserét folytatnak a folyó félévre vonatkozó magyar tervekről is. Emellett foglalkoznak a bankok válságokkal szembeni ellenálló-képességét mérő tesztekkel, az euró észtországi bevezetésének haladásával, illetve a Málta ellen túlzott államháztartási hiány miatt folyó eljárással.
Már hétfőn - nem magyar elnökség alatt - üléseznek az euróövezeti pénzügyminiszterek, akik egyebek között szintén az állandó stabilitási rendszerről tárgyalnak majd, illetve szót ejtenek a jelenlegi, átmeneti mechanizmusról is, amelynek pénzkeretét számos tagország szeretné bővíteni - adta hírül az MTI.
MTI, Privátbankár