Órákon belül európai egységek támadhatják meg Líbiát, miután tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta a Líbia feletti repüléstilalmi zónáról szóló határozatát. Líbia már le is zárta a légterét, így az országot elhagyni sem lehet. Az ENSZ határozata a civilek védelmében a szárazföldi beavatkozáson kívül bármilyen katonai akció lehetőségét engedélyezi, vagyis órákon belül megindulhatnak a légi csapások a líbiai kormányerők ellen. A CNN és a BBC beszámolója szerint a reggeli órákban Kadhafi már a tűzszüneti megállapodást sem vetette el, a hírre a lázadók központjában, Bhengáziban örömünneplésbe kezdtek a tüntetők.
Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Belgium és Anglia támogatja a légicsapásokat
Az ENSZ döntése értelmében nem invázióról van szó, a BT a civil lakosság védelme érdekében lép fel. A brit kormány válságtanácskozást tartott, majd Cameron brit miniszterelnök bejelentette, hogy vadászbombázókat küldenek a térségbe, melyek a ciprusi támaszpontról indítják majd akciójukat. A brit kormány úgy nyilatkozott, hogy "korlátozott beavatkozásról" van szó. Mint kiderült ez összesen 6 vadászbombázó elindítását jelenti, ugyanennyit küldenek a franciák is, akik kezdettől fogva támogatták az akciót. Nemrég a belga kormány is bejelentette, hogy 6 darab F-16 vadászgépet küldenek Líbiába a felkelők támogatására. Olaszország nem ígért katonai támogatást, de légikikötőit megnyitja az európai vadászbombázók előtt.
Az El País online kiadása szerint Spanyolország is felajánlotta Cádiz és Sevilla melletti katonai bázisait, illetve kikötőit az európai támadás megindításához. A madridi lap úgy tudja, elindul a térségbe a Mistral tengeralattjáró. Belgium és Spanyolország, mint NATO-tagok ígértek támogatást a francia és angol félnek.
A Japánban történt földrengés és cunami elterelte a figyelmet egy időre a líbiai polgárháborúról, ezt Kadhafi ügyesen használta ki, hű katonáival és zsoldosokkal sikerült megközelítenie a "forradalmi" Bhengazit. A harcok nem hagytak alább, hiszen a tüntetőknek is sikerült tankokat zsákmányolniuk, úgy tudni az ország nyugati felében most is heves harcok dúlnak. A felkelők kezén lévő Miszratát például órákig bombázták a kormányerők.
Nagy kérdés egyelőre az Arab Liga szerepe, a liga ugyanis támogatta a repüléstilalmi zóna elrendelését, ugyanakkor a közvetlen beavatkozás lehetősége eddig nem került szóba. A magyar Külügyminisztérium támogatja az ENSZ BT tegnap este meghozott határozatát.
Tűzszünet Líbiában
A BBC élő adásban közvetítette, ahogy Mussa Khusa, líbiai külügyminiszter tűzszünetet rendelt el. A bejelentés előtt pár perccel az El País még arról írt, hogy 48 órán belül indulhat a támadás.
Privátbankár - Zsiborás Gergő