.jpg)
A monetáris tanács közleményében az inflációs kockázatokkal indokolja a kamatemelést. Hozzáteszik: amennyiben az inflációs cél elérése megkívánja, a testület a továbbiakban is kész megtenni a szükséges lépéseket.
A monetáris tanács továbbra is úgy látja, hogy a magyar gazdaságot visszafogott növekedés és az infláció lassú csökkenése jellemezi. Az infláció mérséklődését belföldi és nemzetközi eredetű, elhúzódó költségsokkok fékezik - jegyzik meg.
A testület arra törekszik, hogy megakadályozza a tartósan magas infláció áttételes hatásait és a hosszabb távú inflációs várakozások megemelkedését. Az újonnan beérkezett információk alapján az inflációs cél jövő évi teljesülését továbbra is kockázatok övezik - figyelmeztetnek.
A béradatok értékelését egyedi hatások nehezítik, de ezeket figyelembe véve is jelentős annak kockázata, hogy a bérnövekedés üteme a korábban feltételezettnél lassabban mérséklődik, ami növelheti a költségoldali inflációs nyomást.
Az inflációs adatokban egyelőre nem látszik egyértelműen, hogy a negatív kibocsátási rés az áruk és szolgáltatások széles körében dezinflációs hatást fejtene ki - jegyzik meg.
Hazai érvek és külföldi példák alapján döntött a jegybank - mondta Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolio menedzsere - melyre a forintpiac egyhe erősödéssel reagált, változatlan hozamok mellett.
A gazdasági lassulás, csökkenő kereslet ellenére a vállatok a magasabb inflációs várakozások miatt, úgy tűnik mégis komolyabb béremeléseket hajtottak végre, erre pedig reagálnia kellett az MNB-nek.
A mostani 25 bázispontos emelés azt is mutatta, hogy az árfolyam ingadozási sávjának eltörlésével ténylegesen nőtt a mozgástér.
A gazdasági lassulás melletti kamatemelés egyébként egyáltalán nem kirívó esett, számos fejlődő piaci jegybank kényszerült ilyen döntésre az elmúlt hónapok során - véli Bebesy Dániel.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője emlékeztetett arra, hogy a februári béradatok a versenyszférában a béremelések csökkenő trendjének megtörését jelezték és az inflációs kockázatokat emeli az olaj árának emelkedése is.
Az elemző szerint a monetáris tanács további szigorítást is kilátásba helyezett, így nem tart kizártnak egy újabb, 25 bázispontos alapkamat emelést májusban.
A jövőt illetően nagy a bizonytalanság - mondta az elemző, hozzátéve, hogy az alapkamat alakulása nagymértékben függ a májusi inflációs jelentéstől.
Ebben vélhetően felfelé módosítja az inflációs pályát a jegybank, de arra törekszik, hogy 2009 végére az infláció a 3 százalékos cél körüli szintre csökkenjen - mondta.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is úgy vélte, a májusi inflációs jelentés hangvételétől függ az alapkamat további alakulása.
Az elemző arra számít, hogy májusban a monetáris tanács újabb 25 bázisponttal emeli a kamatot, prognózisa szerint a 8,50 százalékos kamatszint lehet a csúcs, de a jövőt illetően, mint mondta, nagy a bizonytalanság.
A forint árfolyama nem változott jelentősen a kamatemelés hatására, a piac már beárazta a 25 bázispontos szigorítást.
Itt az új alapkamat!
A kamatdöntésre vár a forint
Nincs hír, ami megmozdítaná a BÉT-et
A jegybanknak is jut ma terep
Kamatdöntések hete Kelet-Európában
Kamatemelésre van nagyobb sansz
MTI