Felsőoktatás: megemelik a ponthatárokat?
Mint írták, a lap megkeresésére a tárcánál elismerték, hogy dolgoznak a szabályozás módosításának előkészítésén. A tervezett változtatások a jelenleginél nagyobb jelentőséget tulajdonítanának az emelt szintű vizsgának, ám azt - az MSZP oktatási politikusainak akaratával ellentétben - nem tennék kötelezővé - ismertette a Magyar Nemzet. A változtatások 2012-től lépnek életbe.
A lap emlékeztetett a rendelet részleteiről Magyar Bálint szabad demokrata oktatáspolitikus számolt be a szocialistáknak a parlament oktatási bizottságának ülésén. Elmondta, hogy a rendelet 2012-től 240 pontra emelné a felvételi minimumhatárt a mostani 160-ról, és növelné az emelt szintű vizsgák presztízsét, azokért a jelenlegi 40 helyett 50 pluszpont járna, így az elérhető maximumpontszám a jelenlegi 480-ról 500 pontra nőne.
Módosítana a Fidesz
A közoktatási törvény módosítását kezdeményezik fideszes képviselők; az indítvány új szabályként rögzíti, a kormány feladata rendeletben szabályozni azt, hogy az alapszakok esetében hány tantárgy és melyek esetében felvételi követelmény az emelt szintű érettségi vizsga. Az Országgyűlés honlapján közzétett indítványban az áll, hogy az új szabályozás szerint a jövőben nem a felsőoktatási intézmények, hanem a kormány dönthetne arról, mely képzések esetében, hány tantárgyból és melyekből írja elő az emelt szintű vizsgát felvételi követelményként.
A javaslat rögzíti, hogy a kormánynak 2010. szeptember 15-ig kell az erről szóló rendeletet - a felsőoktatási intézmények javaslatainak ismeretében - megalkotnia. A kellő felkészülési idő érdekében először a 2013 őszén induló felsőoktatási képzések esetében kell alkalmazni az új rendelkezéseket.
A módosítás kezdeményezői - köztük Pokorni Zoltán volt oktatási miniszter - szerint a hosszabb felkészülési idő biztosítása két okból indokolt. Egyrészt a tanulók számára lehetővé kell tenni az érdemi döntést és felkészülést. Másrészt a kialakult gyakorlat (amely a kevés emelt szintű vizsgázóhoz alkalmazkodott) és a költségvetési megszorító intézkedések miatt meg kell teremteni az emelt szintű vizsgára történő felkészítés finanszírozási, személyi és tárgyi feltételeit is.
Egyre népszerűbb a februári iskolakezdés
Képzés nélkül is doktorálhatunk
MTI, Magyar Nemzet