Az olasz UniCredit, a német Deutsche Bank és a francia BNP Paribas minden valószínűség szerint azon európai nagybankok között lesz, amelyek jelentősebb pótlólagos tőkére lesznek utalva, hogy megfeleljenek az új, korábbinál szigorúbb tőketartalékolási kötelezettségeknek - vélik elemzők. Ezek a bankok jobban ki vannak téve a görög, és más országok adósságainak, mint a többi európai bank.
Orbán Viktor szerint ahhoz, hogy az emberek pénze biztonságban legyen, a kereskedelmi bankokat el kell választani a befektetési bankoktól, a kettő összenövése ugyanis hozzájárult ahhoz, hogy a betétesek pénzét a legbonyolultabb befektetések keretében lehetett kockára tenni. Hozzátette: a bankok befektetéseiért a tulajdonosaiknak, részvényeseiknek kell vállalniuk a felelősséget, és egyetlen bank sem hiheti magát pótolhatatlannak. Részletek >>> |
Ugyanakkor elemzők szerint a brit, a svájci és a skandináv bankok viszonylag jó helyzetben vannak, mivel kevésbé vannak kitéve az Európai Unió perifériáján lévő országoknak, ezért kevésbé fenyegeti őket az adósságleírás veszélye, és tőkebázisuk is erőteljes.
Bár a hétvégi európai csúcstalálkozón az unió vezetői egy lépéssel közelebb kerültek az európai bankok feltőkésítéséhez szükséges pénzügyi keret meghatározásához, a konkrét stratégia jóváhagyása még várat magára. Azok a bankok - becslések szerint mintegy 90 - , amelyek a görög adósság miatt bajba kerülhetnek, európai szinten mintegy 108 milliárd eurós feltőkésítésre számíthatnak, ha pecsét kerül a megállapodásra.
MTI, Privátbankár