Folyamatosan jön fel a Fundamenta
Hozzáteszik, hogy a Magyarországon 11 éve működő lakástakarékpénztári rendszer már jelentős szerepet játszik a lakosság otthonteremtésében. A kiutalások 2001-ben indultak, a folyósított összeg tartalmazza az ügyfelek által befizetett betétet, az ehhez nyújtott állami támogatást, a kamatot, illetve az igénybe vehető kölcsönt.
Az állami támogatások hatása jelentős - hangsúlyozzák -, kis állami támogatáshoz ugyanis számottevő saját megtakarítás és hitelösszeg kapcsolódhat, így a megtakarítások támogatása hatékonyan segíti a lakáshelyzet javulását, és öngondoskodásra sarkallja a lakosságot.
A Fundamentánál a kiutalások száma hosszú ideje évi 30-40 ezer, amely folyamatosan évi 20-30 milliárd forint közötti összeget juttat az építőipar szegmenseibe - teszik hozzá.
A felhasználási célok szerint hitelt is igénylő Fundamenta ügyfelek elsősorban - 67,5 százalékban - lakás- és házfelújításra fordítják a kiutalt összeget. Második helyen áll a vásárlás, mintegy 17 százalékkal, majd az építési felhasználás következik 8 százalékos részesedéssel.
Lényegesen ritkábban fordul elő, hogy a Fundamenta lakástakarék szerződéseket hitelkiváltásra használják, ez az eseteknek csak 6 százalékára jellemző, a fennmaradó hányadot pedig kommunális beruházásokra fordítják az ügyfelek.
A Fundamenta-Lakáskassza 2008. április végén 544 ezer betétszerződést kezelt, 986 milliárd forint szerződéses összeg értékben. Az ügyfelek betétszámláján a kamatokkal és állami támogatással együtt 2008. április végéig mintegy 141 milliárd forint gyűlt össze. A partnerbankok számára tavaly 55 milliárd forint értékben közvetítettek lakáshitel szerződést.
A Fundamenta-Lakáskassza Zrt. 2003. július elseje óta működik ebben a formában, a Fundamenta Rt. és a Lakáskassza-Wüstenrot Rt. fúzióját követően.
Békén kell hagyni a devizathitelezést
Fizet a Citibank és az Erste is a megtévesztésért
MTI