Fúzióval mentené magát a két nagybank
A brit bankrendszer integritásának fenntartásával kapcsolatos kormányzati aggodalmakat jelzi, hogy a BBC szerdai értesülése szerint Gordon Brown miniszterelnök személyesen is bekapcsolódott a Lloyds TSB és a főleg ingatlanhitelekre szakosodott Halifax-Royal Bank of Scotland (HBOS) összeolvadási tárgyalásaiba. Brown állítólag nyíltan kijelentette a Lloyds TSB elnökének, Sir Victor Blanknek, hogy "hasznos volna", ha a Lloyds megvenné az HBOS-t, véget vetve a jelzálogkölcsönző intézet körüli piaci bizonytalanságnak.
A legnagyobb brit lakossági jelzáloghitel-intézet hétfőn 18 százalékos, kedden további 21,72 százalékos árfolyamveszteséggel zárt a Londoni Értéktőzsdén (LSE), de a keddi kereskedés folyamán előfordult 40 százalékhoz közeli veszteség is. A bank részvénye szerda délután már 2 százalék feletti nyereségben, 1,90 font közelében járt az LSE-n, de a múlt hetet még 3 fonton zárta.
Az HBOS pozíciója azért rendült meg minden más bankénál nagyobb mértékben, mert a piacon kételyek merültek fel a cég hitelezési tevékenységének finanszírozása kapcsán. A nagy brit jelzálogkölcsönzőkre jellemző módon az HBOS is elsősorban a nagybani likviditáspiacon végzi refinanszírozását, semmint lakossági betéti forrásokból.
A globális hitelválság nyomán ez a bankközi likviditásforrás azonban egyre szűkösebb, mivel a bankok egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja az amerikai jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségeit is tartalmazó pénzpiaci termékek értékvesztése.
A Lehman Brothers, a negyedik legnagyobb amerikai befektetési bank minapi bukása általános várakozás szerint még tovább rontja a bankközi hitelezési hajlandóságot, annak ellenére is, hogy a Bank of England - a brit jegybank - a héten, két menetben összesen 25 milliárd font rövid távú likviditáspótló finanszírozást ajánlott fel a bankközi piacon.
Az egyesülési tárgyalások hírére a Lloyds TSB részvénye szerdán 14 százalék feletti nyereségben járt a londoni tőzsdén, mert a befektetők szerint a banknak jót fog tenni a nagyobb részesedés a brit jelzálogpiacból. Az összeolvadással a legnagyobb brit lakossági bankcsoport jönne létre, 30 milliárd font tőkeértékkel.
Válság: ezt a csúcsot is megússzuk?
A tőzsdének nem, az óriásbiztosítónak segít a Fed
Dráma a londoni tőzsdén
Felszívódtak a befektetők a magyar piacról
Tovább tart a vérfürdő: hullanak a részvények
MTI