.jpg)
Aztán kiderült, arról van szó, hogy az illető szervezet így szeretne hozzájárulni a széndioxid-kibocsátás csökkentéséhez: repüljön kevesebb repülő, és akkor kevesebb lesz az üvegházhatást okozó szennyezés. Nos néhány apróság azért árnyalja a képet.
Például: az intézkedés révén nem Észak-Afrikában, hanem Nagy Britanniában kezdenének hatalmas lendülettel biotermékek előállításába. Az apró különbség, hogy Észak-Afrikában és más meleg vidékeken, ahonnan persze repülővel kell szállítani a gyümölcsöt és zöldséget Angliába, hogy frissen maradjon, Isten forró napja érleli és tartja megfelelő hőmérsékleten a vegetációt. Angliában a biotermelés céljaira is plusz fosszilis hordozókat kellene elégetni, ami tehát fokozottan szennyezi a környezetet és növeli az üvegházhatást.
Marokkóban, Kenyában, Ghánában és máshol a bioágazat komoly fellendülést hozott sokak életében, egy bajokkal bőven sújtott kontinens kilábolásának egyik ígéretes lehetőségét kínálja, nos vegyük el a légiszállítás ürügyén attól a néhány százezer embertől ezt az esélyt, és ők máris újra a munkanélküli páriák számát gyarapítják. Akik persze jövedelem híján a világ többi szegényéhez hasonló életformába süllyednek vissza, nyomornegyedek, csatornázás nélkül, kosz és piszok mindenütt, betegségek, szennyezés.
Azt hiszem, az egész történet valójában arról szól, hogy a környezetvédelemről lassan kiderül: az is pénzbe kerül, és a környezetvédők egyre inkább a légi közlekedésben látják azt a fejőstehenet, amelyről biztos sok pénzt lehet leválasztani a dicsőséges célokra. Csakhogy, ha a légi közlekedésre túl sok ilyen terhet raknak, ami egyébként az Uniónak is elképzelése, akkor a cégeknek nem lesz pénzük új, kevésbé szennyező gépeket beszerezni. És ha emiatt radikálisan csökken a légi szállítás, válságba kerül a repülőipar, redukálódnak a kereskedelmi kapcsolatok, esik a világgazdaság, még kevésbé lesz forrás a környezetvédelemre.
Bonyolult játék a globális környezetvédelem, különösképp, ha a felelősségérzet is valóban globális.
Márványi Péter
Korábbi jegyzetek:
Ahol egykor egy fényképért börtön járt
A globalizáció diadala
Turkálunk egymás zsebében: mennyit ér a politikus?
Ez ám nyeremény! Ötmillió dollár jó kormányzásért