A csütörtöki szavazás előtt több kormánypárti képviselő azzal fenyegetőzik, hogy a bérek csökkentésével kapcsolatos egyik javaslatot nem szavazza meg. A kormány azonban sokadjára is figyelmeztette a képviselőket: ha nem sikerül elfogadni a megszorításokat, a vasárnapi uniós csúcson a görögöknek szánt pénzek befagyasztásáról dönthetnek.
Az új megszorító csomag a feltétele ugyanis annak, hogy Görögország megkapja a tavaly jóváhagyott 110 milliárd eurós nemzetközi hitel következő, 8 milliárd eurós részletét. Ennek elnyerése létfontosságú a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő Athénnak, e nélkül ugyanis fizetésképtelenné válhat Görögország november közepére.
A parlamenti jóváhagyás révén egyebek mellett lehetővé válik a közalkalmazottak számának drasztikus csökkentése, illetve fizetésük jelentős megkurtítása, valamint további adóemelés.
Szerdán összecsapások robbantak ki tüntető fiatalok csoportjai és a rohamrendőrség egységei között Athén szívében, a görög parlament közelében, több rendőr és tüntető megsebesült csatározásokban. Hírügynökségi beszámolók szerint a parlament környéki utcák csatatérre emlékeztetnek, legalább 45-en megsérültek. Athén központjában a tüntetők nem kímélik a boltokat, bankokat és szállodákat sem, Molotov-koktélokkal, utcakövekkel, festékbombákkal támadják a rendőröket, akik könnygázt vetnek be ellenük.
A folyamatos sztrájkhullám újabb fordulója miatt zárva tartanak az iskolák, az üzletek, megbénult a tömegközlekedés. A vámosok és az adóhivatali alkalmazottak sem dolgoznak, és a szemetet sem szállítja el senki - az utcán egyre tornyosuló szeméthegyeket időnként a tüntetők fel is gyújtják.
A kétnapos általános sztrájk első napján a rendőrség szerint 70 ezer, a szakszervezetek szerint kétszázezer ember vonult ki Athén utcáira, hogy tiltakozzon az újabb megszorító intézkedések és elbocsátások ellen. Az ország más nagyvárosaiban is ezrek demonstrálnak az utcákon a megszorítások ellen.
MTI, Privátbankár