Az Egyesült Államokban februárban 0,1 százalékkal csökkent az ipari termelés a januári 0,3 százalékos növekedés után - derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatokból. Szakértők 0,6 százalékos növekedést vártak. Februárban először csökkent az amerikai ipari termelés 2009 júniusa óta.
A közszolgáltatások kibocsátása esett a legnagyobb mértékben, 4,5 százalékkal a januári 2 százalékos csökkenést követően. A feldolgozóipar - ami továbbra is a gazdasági válságból való kilábalás egyik motorja Amerikában - 0,4 százalékkal nőtt februárban a januári 0,9 százalékos bővülést követően.
A termelési kapacitások átlagos kihasználtsági szintje februárban 76,3 százalékra mérséklődött a januári 76,4 százalékról. A szakértők javulást vártak, 76,5 százalékra. 1972 és 2009 között átlag 80,6 százalékos volt a kapacitás-kihasználtság.
Az Egyesült Államokban 2009 júniusa óta legnagyobb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex februárban - közölte csütörtökön az ország kereskedelmi minisztériuma. Az infláció 0,5 százalék volt a januári 0,4 százalék után. A szakértők is 0,5 százalékos havi áremelkedésre számítottak februárra. Éves szinten 2,1 százalék volt a növekedés, a legnagyobb április óta, a januári 1,6 százalék után.
A nagy ingadozásokat mutató energia- és élelmiszerárak nélkül számolt maginfláció a várakozásoknál nagyobb mértékben, 0,2 százalékkal nőtt, januárhoz hasonlóan. A szakértők 0,1 százalékra számítottak. Az éves szintű növekedés egy éve a legnagyobb volt februárban, 1,1 százalékot tett ki, de így is jóval alacsonyabb az amerikai jegybank (Fed) 1,7-2 százalék közötti céljánál. Az átfogó index emelkedéséhez jórészt az élelmiszer- és energiaár-növekedés járult hozzá. Az energiaárak 3,4 százalékkal nőttek februárban, az élelmiszerárak pedig 0,6 százalékkal.
Érkezett azonban jó hír is a tengerentúlról. A szakértők által vártnál nagyobb mértékben csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma a múlt héten az Egyesült Államokban.
A március 12-én zárult héten 16 ezerrel kevesebb úgynevezett első segélykérelem futott be a munkaügyi hivatalokhoz a megelőző héthez képest. Elemzők 9 ezres csökkenést vártak.
MTI, Privátbankár