"Gyurcsányról lepereg a bírálat"
A három cikkből álló összeállítás kiemelte, hogy a budapesti reformok kevés megértésre találnak a lakosság körében, a gazdaság azonban jó úton halad. Gyurcsány miniszterelnökről lepereg a bírálat - állapította meg a magyar belpolitikával foglalkozó írásában a szerző. Reinhold Vetter egy másik cikkben, a gazdasággal foglalkozva azt hangoztatta, hogy a beruházók pozitívan reagálnak a kormány takarékossági programjára.
Gyurcsány Ferenc határozottan áll a lábán - hangsúlyozta az első cikkben a Handelsblatt, hozzátéve ugyanakkor, hogy a szocialista miniszterelnök az egyik legnépszerűtlenebb politikusnak számít a választók körében. Ezen kívül saját pártján belül növekszik azoknak a vezető politikusoknak a száma, akik nyilvánosan bírálják őt. A viták középpontjában mindenekelőtt a kormány takarékossági, illetve reformprogramja áll. Noha a program már meghozta az első eredményeket a költségvetés szanálásában, egyidejűleg a lakosság felháborodásához vezetett. Gyurcsány mindennek ellenére határozottan kitart a reformprogram mellett.
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a szocialista párt mindössze 15 százalékon áll, miközben a "keményen konzervatív" volt miniszterelnök, Orbán Viktor ellenzéki polgári mozgalma jó 50 százalékos támogatással rendelkezik. A szocialistákkal közösen kormányzó liberálisok ugyanakkor katasztrofális, 1-2 százalékos támogatottsággal rendelkeznek csak. Az ismert filozófus, Kis János ezért indítványozta egy új liberális párt megalakítását, amely elutasítaná a szocialistákkal való koalíciót.
Az újság szerint egyre erősebb a szocialista párton belüli kritika is. Ezzel összefüggésben a Handelsblatt Szili Katalin parlamenti elnököt idézte. Ő arra figyelmeztetett, hogy az MSZP elveszíti a következő parlamenti választásokat, amennyiben "a jelenlegi stílusban" kormányoz tovább. "Zsákutcába vezet a reformoknak az országra való kényszerítése s ezáltal az, hogy a választókat nem tekintik partnernek" - idézte a Handelsblatt Szili kijelentését.
Gazdasági tartalmú írásában Reinhold Vetter arra mutatott rá, hogy az egykor sokat dicsért magyar gazdaság kemény próbatételen megy keresztül. Az elmúlt évek 4-5 százalékos növekedési üteme után a bruttó nemzeti termék növekedése ebben az évben alig lesz több 2 százaléknál, s jelentős mértékben visszaestek a közvetlen külföldi beruházások is.
A drasztikus takarékossági programnak ugyanakkor vannak pozitív jelei is, amit bizonyít a költségvetési hiány csökkenése. A magyar export az első félévben 18 százalékkal emelkedett a tavalyi időszakhoz képest, s ugyanezen összehasonlításban 8 százalékkal bővült az ipari termelés.
A Handelsblatt magyar gazdasági felelősöket, külföldi beruházókat kérdezve arról írt, hogy a takarékossági programot körükben általános helyeslés fogadta. Az újság idézte Gabriel Brennauert, a német-magyar ipari és kereskedelmi kamara ügyvezető igazgatóját, aki szerint "bátor és igényes kezdeményezésről" van szó. Mindennek alapján a német vállalatok háromnegyede kitart a magyarországi beruházások mellett.
Az összeállítás harmadik írása a II. világháború után Magyarországról kitelepített németek ügyéről rendezett, budapesti parlamenti konferenciával foglalkozott, s a tanácskozást "a bocsánatkérés gesztusaként" említette.
Jobb a gödör, mint a lejtő?
Gyurcsány már látja az alagút végét
2009-től lesz ismét bővülő növekedés
MTI