.jpg)
A GS szerint a 2009-re kitűzött 3 százalékos inflációs cél "mind távolabb kerül az elérhetőségtől"; a ház felfelé módosított saját becslése 4 százalék körüli jövő év végi éves fogyasztói inflációval számol.
A Goldman Sachs londoni nyersanyagpiaci szakértői nemrég az eddigi hordónkénti 104 dollárról 124 dollárra emelték 2008-as egész évi átlagár-előrejelzésüket a világpiaci alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajfajtára, és jövőre már 140 dollár feletti éves Brent-árfolyamátlaggal számolnak. Mindez a cég szerint jelentős hatással lesz a felzárkózó térség inflációjára, főleg jövőre.
A GS elemzői az idei magyarországi éves átlagos inflációra adott saját jóslatukat például az eddigi 5,8 százalékról 6,1 százalékra, 2009-es átlagos magyar inflációs prognózisukat 3,5 százalékról 4,3 százalékra emelték.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő szintén kedden Londonban kiadott átfogó elemzése szerint ugyanakkor a magyar gazdaság nem tartozik az inflációs sokkoktól leginkább veszélyeztetett feltörekvő térségi országok közé.
A legnagyobb európai hitelminősítő 15 oldalas jelentése szerint nem a gazdasági lassulás, hanem az emelkedő infláció a feltörekvő gazdaságok előtt álló legnagyobb adóskockázati kihívás, mert ha az inflációs nyomást nem sikerül kordában tartani, az a teljes makrogazdasági stabilitást megingathatja.
A Fitch több alapvető kritérium - például a pillanatnyi tizenkét havi inflációs ráta, a mostani drágulási ütem és az egy évvel ezelőtt mért ráta különbsége, az 1995-2007 közötti időszak inflációs kilengései, a tavalyi GDP-arányos folyómérleg-hiány, a jelenlegi rövid távú reálkamatszint, a pénzügypolitikai kondíciók 2007 óta bekövetkezett változása és a GDP-arányos beladósság - alapján inflációs sebezhetőségi indexet dolgozott ki a nála adósbesorolással szereplő 73 feltörekvő piaci gazdaságra.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A térségi EU-államok közül a Fitch Ratings Csehországot (55.) és Szlovákiát (57.) találta a legkevésbé veszélyeztetettnek az inflációs sokkoktól; Lengyelország az 51. helyre került.
A Goldman Sachs kamat-előrejelzése szerint mindazonáltal az MNB a jelenlegi 8,50 százalékról még fél százalékponttal emeli tovább alapkamatát.
A GS londoni elemzői elismerik, hogy ezt még a piac sem árazza; a piacon innentől változatlan kamatszintet várnak. A Goldman Sachs központi forgatókönyve azonban az, hogy a ház által várt további emelések a következő három hónapban megtörténnek, bár "a forint erősödése ezt késleltetheti".
A Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői kommentárjukban "üdvözlendőnek" nevezték az MNB kamatemelését kísérő kemény retorikát. Várakozásuk szerint azonban a monetáris tanács most egy ideig kivár, hogy legyen ideje megállapítani a dezinfláció ütemét, és értékelni a globális környezetet, valamint az élelmiszer- és energiaár-fejleményeket.
A Dresdner szerint további negyed-fél százalékpontnyi kamatemelés valószínű még az idén, ha a költségoldali sokkok súlyosbodnak, vagy ha a belpolitikai környezet hirtelen romlana, ami ismét elriasztaná a befektetőket a kockázatvállalástól.
A londoni Dresdner-elemzők várakozása szerint mindazonáltal 2009 elejétől "nagy pénzügypolitikai lazítás" veszi kezdetét Magyarországon.
Az MNB hétfőn végrehajtott negyed százalékpontos kamatemelését az előzetesen kérdezett kilenc nagy londoni befektetési és elemző ház - Deutsche Bank, JP Morgan, Crédit Suisse, UBS, Goldman Sachs, Merrill Lynch, Dresdner Kleinwort, Barclays Capital, 4cast - közül nyolc megjósolta. A kivétel a Merrill Lynch volt, amelynek londoni elemzői a magyar gazdaság gyenge növekedése miatt az eddigi monetáris szigorító lépéseket is rendre feleslegesnek nevezték elemzéseikben.
Az MNB nem enged a szigorból
MTI