Ha mindenki visszalép, 9%-kal csökken az államadósság
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 3 milliárd eurót képes év végéig az állam nettó devizaadósságának törlesztésére fordítani az állami nyugdíjpénztárba visszaáramló forint államkötvények megsemmisítésén túl - mondta Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese csütörtökön az MTI-nek, Orbán Viktor kormányfő kijelentésére reagálva, amelyet a Dow Jones hírügynökség közölt.
Borbély László András elmondta: az állam jelenleg 2,5 milliárd euró betétet tart a Magyar Nemzeti Bankban, amelyet kiegészít az a közel egy milliárd euró, amelyet az állam kihelyezett részben a Magyar Fejlesztési Bankhoz illetve az FHB Jelzálogbankhoz. Az utóbbi összeget, negyedévenkénti ütemezésben, a jövő év július végéig fizeti vissza a két pénzintézet, ebből 2011 végéig 500 millió eurót, így ebben az ütemezésben fordítható adósság törlesztésre.
Az ÁKK vezérigazgató-helyettese jelezte: a nemzetközi tőkepiacokról idén nem tervez nettó forrásbevonást a Magyar Állam. A tervezett 4 milliárd euró értékben kibocsátandó deviza-kötvény célja a lejáró devizaadósság megújítása. A nemzetközi piacról bevonandó 4 milliárd euróból 2 milliárdot az IMF-EU-hitel törlesztésére, két milliárd eurót pedig a lejáró devizaadósság törlesztésére kell fordítani.
Az ÁKK becslése szerint amennyiben a magán-nyugdíjpénztári tagok harmada visszalép, akkor a jelenlegi, a GDP közel 80 százalékára rúgó államadósság két százalékponttal, ha a tagok kétharmada lép vissza, akkor az adósság 5 százalékponttal csökken. Teljes visszalépés esetén az államadósság 9 százalékponttal mérséklődhet, ami a közel 3.000 milliárd forintos magán-nyugdíjpénztári vagyon visszaáramlását jelenti. (Mind a három esetben természetesen nemcsak az állampírok, hanem a befektetési jegyek illetve a részvények is visszaáramlanak az állami nyugdíjalapba illetve a költségvetésbe.)
MTI