Az egészségügyi tárca által kezdeményezett kutatás során a nagyivók kategóriájába azokat a nőket sorolták, akik hetente 35 adagnyi alkoholt gurítottak le a torkukon, a férfiak esetében a választóvonalat a heti 50 porciónyi szeszesitalban határozták meg - olvasható a BBC hírei között.
A besorolás szerint létezik a bánatos alkoholisták kategóriája, ahová olyan személyek kerültek, akik épp krízishelyzetben vannak: elvesztették hozzátartozójukat, elváltak vagy pénzügyileg kerültek padlóra. Az ilyen emberek vigaszt remélnek az alkoholtól, amely reményeik szerint segít majd átvészelni a nehéz időket.
A stresszes alkoholistákon túl nagy a munkahelyi vagy otthoni nyomás: ők csupán a szesz segítségével képesek elengedni magukat.
Az elfoglalt alkoholisták kategóriájába olyan egyének nyertek besorolást, akiknek percre be van osztva a napjuk. Esetükben az alkohol kapcsolatteremtő szerepet játszik.
A konformista nagyivók a teremtés azon koronái, akik szentül meg vannak arról győződve, hogy esténként a férfinak a kedvenc kocsmájában a helye. Számukra a pub a második otthon.
A társasági részegesek kiterjedt baráti kompániájukkal alkoholizálnak. Esetükben a közös ivászat biztonságérzetet ad, e társasági események jelentik életük igazi értelmét.
Az unatkozó alkoholisták általában egyedülálló anyák vagy frissen elvált személyek, akiknek alig-alig vannak barátaik. Esetükben az alkohol jelenti a társat, s a társaságot, az esti egy-két, vagy még több pohárkával ünneplik meg, hogy vége az unalmas napi robotnak.
A macsó részegesek viszont a vélt vagy valós mellőzöttségük okán alkoholizálnak, valamint azért, mert meggyőződésük szerint az igazi férfi iszik.
A hedonista alkoholisták kategóriájába szinglik és elváltak kerültek, valamint olyan britek, akiknek felnőtt gyermekei már kirepültek a családi fészekből. Az érintettek azért isznak, hogy saját maguk előtt bizonyítsák, mennyire szabadok, függetlenek és fiatalok.
Végül a függők kategóriájába olyan férfiak kerültek, akik gyakorlatilag a kocsmába élnek. Az érintetteknél a szenvedélybetegség kialakulásában több tényező játszik közre, beleértve az unalmat és az állandó elégedetlenséget.
Az alkoholellenes program kezdetben Anglia északnyugati régióira korlátozódik. A kampány során azokat a 35 éven felettieket célozzák meg, akik a kilenc kategória valamelyikébe besorolhatóak, igyekezve rávilágítani az alkoholizmus által okozott egészségkárosodásra, például a szeszesitalok szerepére a rákos daganatok és májbetegségek kialakulásában.
A projekt keretében kilencszázezer háztartásnak kézbesítenek ismertetőanyagot, lesz telefonos segélyvonal, de indítanak olyan honlapot is, amelynek segítségével minden érintett kiszámíthatja alkoholizálása egyéni kockázatát.
Az egészségügyi tárca reményei szerint egy éven belül a régióban mintegy 4000 személy esetében érhető el az alkoholfogyasztás mérséklése. Amennyiben a program sikeresnek bizonyul, hatályát kiterjesztik az ország többi részére is.
Rajtunk múlik, meddig élünk
Kikeverték a hosszú élet italát
Már pár pohár alkohol is káros lehet a babára
MTI