A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a forgalom 45 százalékát képező élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek eladásainak volumene lényegében stagnált, míg a 19 százalékos súlyt képviselő üzemanyagtöltő állomásoké és a 13 százalékos részesedéssel rendelkező bútor, háztartási cikk, építőanyag üzleteké visszaesett az év első nyolc hónapjában.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 augusztusában 710 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első nyolc hónapban 4988 milliárd forint forgalom realizálódott. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatokra sem jellemző a növekedés.
A kiskereskedelmi forgalom volumenének alakulása (hó/hó)
Forrás: KSH/Privátbankár
Az előző év azonos időszakához képest a nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011. augusztusban 2,5 százalékkal növekedett, az első nyolc hónapban lényegében nem változott. Augusztusban az üzlettípusok többségében növekedett a forgalom volumene, az átlagot meghaladó volt a forgalom bővülése a nagyobb súlyúak közül a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- és az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, valamint több havi csökkenés után a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag üzletek is növekedést mutattak. A textil-, ruházati és lábbeli- valamint a gyógyszer és gyógyászati üzletek értékesítésének volumene továbbra is elmaradt az előző év azonos időszakitól.
Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áras forgalma 2011. augusztusban 2,4 százalékkal, az első nyolc hónapban 1,1 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest.
Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem augusztusi volumene 0,6 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag kutaké lényegében stagnált.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 augusztusában a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,8, az eurózóna országaiban 1,0 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 10 tagállamban bővülést, 14-ben csökkenést mutatnak. A legnagyobb növekedést (10,5%) Luxemburgban, a legnagyobb visszaesést (8,8%) Máltán mérték.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai hazánkban augusztusban 5,5 százalékkal, 2011 első nyolc hónapban 5,4 százalékkal elmaradtak az előző év azonos időszakától.
A Nemzetgazdasági Minisztérium pozitív fordulatként értékeli a KSH legfrissebb adatait. Az NGM az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a statisztikában több egyedi tényező is közrejátszhatott, mint például a nyugdíjpénztárak által kifizetett reálhozam. amely megjelenhetett a fogyasztási oldalon. Az NGM negatív tényezőként értékeli, hogy a svájci frank/forint árfolyama augusztusban érte el a mélypontját, ami a háztartások hiteltörlesztését jelentősen megemelte.
Privátbankár