A Kiszámíthatóság és versenyképesség címmel megjelent jelentés szerint a hosszú távon kiszámítható politikai, gazdasági és társadalmi környezet alapfeltétele az ország fejlődésének és versenyképességének. A HEBC cégek anyavállalatainak tapasztalatai azt mutatják, hogy Magyarország külföldi megítélése tovább romlott - fogalmaz a jelentés.
A most publikált 13. jelentésben a szervezet ismét szorgalmazza egy hosszú távú, átfogó, politikai ciklusokon átívelő országstratégia kialakítását Magyarország számára - mondta az ezt a fejezetet jegyző Csorba Zoltán. A SUEZ Environnement Hungária igazgatója hozzátette: ki kell jelölni azokat a területeket, ahol Magyarország vezető szerepet kíván elérni a térségben illetve az Európai Unióban.
Erényi Balázs, a Shell Hungary igazgatóságának elnöke arról beszélt, hogy amikor egy multinacionális vállalat vezetése arról dönt, melyik országban fektet be, akkor ezt nagymértékben befolyásolja az országról kialakított kép. A kiszámíthatóság, a versenyképesség és az országimázs rendívül szorosan összefüggő tényező.
A pénzügyi fejezetet ismertetve Rikard Jonsson, az ABB ügyvezető igazgatója elmondta, bár folytatódik a kilábalás a gazdasági válságból, a HEBC továbbra is gyenge belső keresletet érzékel, a lakosság fogyasztása lassan élénkül. Hozzátette azt is, hogy magas a munkanélküliség, de ennél is sajnálatosabb, hogy a foglalkoztatás bővülése csak lassan követi a konjunktúra javulását.
A HEBC támogat minden olyan adórendszert, amely egyszerű, egységes, jól kommunikált, profitalapú, nem tartalmaz kivételeket és nem torzítja a versenyfeltételeket - fogalmazott Rikard Jonsson. A HEBC lényegesnek tartja, hogy a jövőben a fontos döntéseket érdemi konzultáció előzze meg az érintett felekkel, legyen szó új adók bevezetéséről, vagy a magánnyugdíjpénztárakat érintő kérdésekről.
Martonyi János az eseményen hangsúlyozta: a versenyképesség, amely az EU 2020 stratégia középpontjában áll, a magyar gazdaságpolitikának is igen fontos célja.
Magyarország jelenleg az egyik legnyitottabb gazdaság a világon. Látványos eredményeket értek el az utóbbi időben, a külső pénzügyi helyzet jelentősen javult - mondta a külügyminiszter. Hozzátette: a külkereskedelmi mérleg többlete idén a hat-nyolc milliárd eurót is elérheti.
MTI